Dolar
7.6576
-0.0078%
Euro
8.9018
-0.0606%
Altın
1861.2
-0.0295%
Borsa
1124.17
0.4117%
G. Altın
458.493
0.117%
Bitcoin
82394.08
0.1518%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 19 C

  İstanbul'da tarihi camiye klima üniteleri takıldı

  472 yıllık caminin tarihi dokusuna zarar veren klima ünitelerinin kaldırılacağı bildirildi.
  • İHA
  • 09.08.2020 - 13:59
  İstanbul'da tarihi camiye klima üniteleri takıldı

  İstanbul’un önemli kültür ve turizm varlıklarından biri olan Mihrimah Sultan Camii Külliyesi'nin Tıp Merkezi bölümünün bacalarına monte edilen klima ünitelerini görenler şaşkına döndü.

  Klima ünitelerinin monte edildiği külliyenin bacaları havadan görüntülendi.

  1548 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından kızı Mihrimah Sultan adına, Mimar Sinan’a yaptırdığı Mihrimah Sultan Camii'nin Tıp Merkezi bölümünün bacalarına yerleştirilen klima üniteleri, tarihi dokuya zarar verdiği ve görüntü kirliliğine neden olması sebebiyle sosyal medyada tepkiye yol açtı.

  İstanbul'da tarihi camiye takılan klimalar tepki çekti ViDEO

  KÜLLİYENİN TARİHİ DOKUSU BOZULDU

  Klima üniteleri külliyenin tarihi dokusuna zarar verirken, vatandaşlar tarafından sosyal medya üzerinde bu tür tarihi yapıtlarda gerçekleştirilen çalışmalarda daha dikkatli olunması, tarihi dokuya zarar verilmemesine önem gösterilmesi istendi.

  Öte yandan, klima ünitelerinin monte edildiği külliyenin bacaları havadan görüntülendi.

  İstanbul da tarihi camiye klima üniteleri takıldı #1

  KLİMA ÜNİTELERİ KALDIRILACAK

  Konuyla ilgili İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, sosyal medya hesabından, "Kültürel miras ecdadın hatırası, evlatlarımızın emanetidir. Ayasofya Camii, Sümela Manastırı gibi tarihi eserlerde dünyaya örnek çalışmalara imza attığımız bir dönemde Mimar Sinan'ın hatırasını mı koruyamayacağız. Kurullarımız ve ilgililerle görüştük. O klima oradan kaldırılacak." diye paylaşımda bulundu.

  İstanbul da tarihi camiye klima üniteleri takıldı #2

  "SAHİP ÇIKMAZSAK TORUNLARIMIZA BIRAKACAK BİR TARİHİMİZ OLMAZ"

  Klima ünitelerinin monte edilmesinin yanlış bir uygulama olduğunu ifade eden Birol Küçükşahin, "Mihrimah Sultan Külliyesi'nin Tıp Merkezi'nin bacalarına klima ünitesi yerleştirerek tarihi dokusunun bozulması çok yanlış. Gerekli resmi işlemlerin yapılarak tarihi dokunun eski hale getirilmesi gerekir diye düşünüyorum. Dokuyu koruyabilmek için ilk yapıldığı gibi kalması gerekiyor. Sadece yenileme yenileme çalışması yapılmalı.

  Tarihi caminin özelliklerine uygun olmalı. Yetkililerin bu konuda tarihi eserlerimize sahip çıkmaları ve bu dokuyu bozanlara gerekli cezai işlemleri uygulamalılar. Bu emsal teşkil ediyor ve kötü bir örnek. Tarihimizde böyle kötü örnekler çoğaldıkça diğer yerlerde bozulacak ve bunun önüne geçemeyiz. Biz atalarımızdan kalan emanetlere sahip çıkarak çocuklarımıza aktaracağız, onlarda çocuklarına aktaracak. Yoksa torunlarımıza bırakacağımız bir tarihimiz kalmaz." diye konuştu.

  İstanbul da tarihi camiye klima üniteleri takıldı #3

  İstanbul da tarihi camiye klima üniteleri takıldı #4

  İstanbul da tarihi camiye klima üniteleri takıldı #5

  İstanbul da tarihi camiye klima üniteleri takıldı #6

  İstanbul da tarihi camiye klima üniteleri takıldı #7

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir