Euro
15.3684
0.22%
Dolar
13.5655
0.95%
Altın
790.9340
0.61%
Borsa
1,979.83
-5.08%
Bitcoin
570.407
-0.49%
2ºC
İstanbul
Çok bulutlu 2 C

  Kanal İstanbul'dan yılda 1 milyar dolar gelir sağlanacak

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, "Hesaplarımıza göre Kanal İstanbul'dan geçecek gemilerden alacağımız para, asgari yıllık net 1 milyar dolar civarında" dedi.
  • Haber Merkezi
  • 13.01.2020 - 12:19
  • Güncelleme : 13.01.2020 - 12:19
  Kanal İstanbul'dan yılda 1 milyar dolar gelir sağlanacak

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Kanal İstanbul Projesi'ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

  ''İSTANBUL BOĞAZI YOĞUN DENİZ TRAFİĞİNE MARUZ KALIYOR''

  Kanal İstanbul'a neden ihtiyaç duyulduğuna açıklık getiren Bakan Cahit Turhan, ''İstanbul Boğazı, uluslararası deniz taşımacılığında kullanılan bir su yolu ve çok yoğun deniz trafiğine maruz kalıyor.'' diyerek, bu su yolunun yatay olarak İstanbul'un her iki yakasında oturan vatandaşlarca sabah ve akşam saatlerinde çok yoğun olarak kullanıldığını, buradaki 57 iskeleden, Boğaz'ın her iki yakasında deniz taşımacılığı amacıyla yararlanıldığını bildirdi.

  İstanbul'un turizm açısından önemine dikkati çeken Turhan, kente gelen yerli ve yabancı turistler için yapılan Boğaz turu amaçlı deniz trafiğinin de yoğun olduğunu dile getirdi.

  Kanal İstanbul dan yılda 1 milyar dolar gelir sağlanacak #1

  ''BOĞAZ VE ÇEVRESİNDE YAŞAYAN İNSANLARIN HAYATI RİSK ALTINDA''

  Turhan, "Böyle bir ortamda, giderek artan ticari taşımacılıkla Boğaz'ın deniz trafiği için dünyanın en riskli geçiş yollarından biri olması İstanbul Boğazı'nda yaşayan insanların hayatını tehdit ediyor. Birinci nedenimiz bu. Yani Boğaz ve çevresinde yaşayan insanların hayatı risk altında. İkincisi, İstanbul'u İstanbul yapan Boğaz sahillerinde yer alan tarihi eserler. Bu eserler insanlığın malı. İstanbul pek çok medeniyete beşiklik yapmış, bunların hepsinin izleri, eserleri var. Bizim milletimizin de 800 yıla varan tarihi değerleri var. Hepsini korumak ve saklamak istiyoruz. Geçmiş insanlığın mirası olan bu eserleri gelecekteki nesillerin emaneti olarak görüyoruz, bunları kollamamız ve korumamız lazım. Bunları tehdit eden riskleri azaltmamız gerekiyor. Bu su yolunu kapatamıyoruz ancak kullananların uyması gereken kuralları koyuyoruz, şartları belirliyoruz." diye konuştu.

  Kanal İstanbul'dan yılda 1 milyar dolar gelir sağlanacak VİDEO

  ''GEÇEN GEMİ SAYISI AZALDI, YÜK MİKTARI ARTTI''

  Turhan, Boğaz trafiğine yönelik bilgisi olmayanların "Kanalın yapılmasına gerek yok, zaten bedava geçiş yapılan su yolu varken neden yeni kanal kullanılsın." yönünde eleştirilerde bulunduğunu hatırlatarak, Boğaz trafiğine ilişkin verileri paylaştı.

  Son 15 yılda İstanbul Boğazı'ndan geçiş yapan gemilerin sayısının yıllık ortalama 48 bin 296 olduğunu belirten Turhan, şöyle konuştu:

  "Bu rakam, zaman zaman 50 binin üzerine çıktı. Son 5 yılın ortalaması 42 bin 258. Düşmüş ve giderek düşüyor rakamlar. 'Demek ki Boğaz kullanılmıyor' gibi bir anlayışla bu rakamları söyleyenler, kendi tezlerini güçlendirmek için bunu kullanıyor ama gerçekler böyle değil. Son 3 yıl ortalaması da 41 bin 731 ama 2005, 2006 ve 2007 yıllarının ortalaması 55 bin 426. Çok yüksek bir rakam. Son üç yıl ortalaması 41 bin ve 2019 yılında 41 bin 112 geçiş olmuş. Bu rakamlar İstanbul Boğazı'nı kullanan, uğraksız olarak transit geçen deniz trafiği, şehir içi trafiği değil. O da her geçen gün artıyor. Gemi geçiş rakamlarında son 15 yılda yüzde 25'lik azalma olduğunu görüyoruz. Yani 48 bin 296'dan 41 binlere düşmüş ama bu gemilerin taşıdığı yük miktarında yüzde 53'lük artış var. İşte bizi de en fazla korkutan, ürküten geçen yükün miktarı ve geçen yükün içindeki tehlikeli madde miktarı. LNG, doğal gaz, kimyasal madde, petrol, patlayıcı madde taşıyor. 10 yıl önce geçen yükün yüzde 25'iydi tehlikeli madde miktarı, şimdi bu yüzde 35'in üzerine çıktı. Tehlikeli madde miktarında yüzde 11'lik artış var ve bu giderek artıyor."

  Kanal İstanbul dan yılda 1 milyar dolar gelir sağlanacak #2

  ''AMACIMIZ ÜLKEMİZDE DENİZ TRAFİĞİNİN GÜVENLİ VE EMNİYETLİ SAĞLANMASI''

  Bakan Turhan, Kanal İstanbul Projesi'nin amaçlarından bahsederek, "Kanal İstanbul Projesi'nde amacımız, ülkemizde deniz trafiğinin güvenli ve emniyetli sağlanması, insanların, değerlerin korunmasıdır." ifadelerini kullandı.

  İstanbul Boğazı'nı kullananlara yeni bir su yolu oluşturmayı amaçlayan Turhan, ''Kanalın kapasitesi Boğaz'ın 2,5 katının üstünde 3 katına yakın olacak." diyerek sözlerine şöyle devam etti:

  "Otoyol standardındaki Kanal İstanbul'dan güvenli şekilde günde 185 gemi geçirebileceğiz. Şu anda Boğaz'dan 118-125 gemi geçirebiliyoruz." dedi.

  YILLIK NET 1 MİLYAR DOLAR GELİR SAĞLANACAK

  Hesaplara göre Kanal İstanbul'dan geçecek gemilerden alınacak paranın, asgari yıllık net 1 milyar dolar civarında olduğunu belirten Turhan, "68 bin kapasiteli kanaldan 50 bin gemi geçtiğinde yıllık 5 milyar dolar gelirimiz olacak, bu rakamlara gelecekte ulaşacağız." diye konuştu.

  Turhan, "Kanaldan çıkarılacak kazıyı Durusu Gölü ve Karadeniz arasındaki falezlerde dolgu olarak kullanacağız. Oluşan alanı mesire yeri yapacağız." dedi.

  Kanal İstanbul dan yılda 1 milyar dolar gelir sağlanacak #3

  YAPIM MALİYETİ TOPLAM 15 MİLYAR DOLAR

  "Milli menfaatler söz konusu olunca herkes esas duruşa geçecek, yerini, yetkisini, sorumluluğunu bilecek, çalışacak, millete hizmet edecek." diye konuşan Turhan, Kanal İstanbul'un projelendirilmesinden sonra yapım maliyetini toplam 15 milyar dolar, inşaat maliyetini 10 milyar dolar olarak belirlediklerini açıkladı.


  Görüş Bildir