Euro
10.0365
-0.32%
Dolar
8.4381
-0.21%
Altın
492.59
-0.93%
Borsa
1.393
0.09%
Bitcoin
347.153
-0.53%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  Marmara'da kaybolan gençlerin izi martılarla sürülecek

  Marmara Denizi'nde kaybolan 4 genci, av sezonunun açılacağı 1 Eylül'de denize açılacak 3 bin balıkçı teknesi de arayacak...
  • 28.08.2014 - 09:29
  Marmara'da kaybolan gençlerin izi martılarla sürülecek

  Marmara da kaybolan gençlerin izi martılarla sürülecek #1

  İstanbul Kumburgaz’da deniz bisikletiyle açıldıktan sonra kaybolan ve hayatlarından umut kesilen 4 gencin cenazelerinin 11 gündür bulunmaması üzerine Başbakanlık Afet ve Acil Durum Başkanlığı(AFAD) balıkçılardan yardım istedi. Bunun üzerine İstanbul Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği de Marmara Denizi’ndeki tüm balıkçılara bir uyarı yazısı gönderdi. Av sezonunun başlayacağı 1 Eylül’de 3 bin teknenin ava çıkacağını belirten duyuruda şu ifadelere yer verildi:

  ALÇAKTAN UÇAN KUŞLAR TAKİP EDİLECEK

  “Balıkçı arkadaşlarımızın dikkatine, dilimiz demeye varmasa da ortak kanaat kalanların da vefat ettiği yönündedir. Bu durumda vefat eden gençlerimiz su üzerine çıkmış; akıntı ve rüzgârla Marmara denizinde dolaşmaktadır. Gerek arama çalışmalarının tamamlanabilmesi gerekse ailelerin acısının hafifletilmesi açısında bu arama çalışmalarına bizlerin de katkı vermesi gerekmektedir. Kuşlar denizde yüzen her türlü nesne üzerinde alçaktan uçar ve etrafında dönerler. Böyle bir durumda hemen kontrol edilmeli, gerekirse yetkililer gelene kadar başında beklemek gerekmektedir. Yine seyir ve avcılık faaliyetleri esnasında deniz yüzeyini sürekli kontrol etmek gereklidir. İyi niyetle yapılan her yanlış ihbar arama faaliyetlerini olumsuz etkiler.”

  Denizde Arama Kurtarma Derneği ise İstanbul çevresine gönüllü ekiplerden oluşan 7 istasyonun kurulmasıyla bu tür olayların önüne geçileceğini söyledi. Toprağa verilecek Ailelerin acısını hafifletmek için tüm balıkçılar denizin üstünü taramasını istediklerini belirten Birlik Başkanı Mustafa Kartal, “Martı, karabatak ve diğer deniz kuşları yüzen her türlü nesne üzerinde alçaktan uçar ve etrafında döner. Böyle bir durumda mutlaka kontrol edilmesi ve yetkililere haber verilmesi için arkadaşlarımızı uyardık. Arkadaşlarımız denize açıldıklarında buna dikkat edecek” dedi.

  Marmara da kaybolan gençlerin izi martılarla sürülecek #2

  DEFNETMEK İÇİN KARDEŞİNİN CESEDİNİN BULUNMASINI BEKLİYORLAR

  Bu arada kardeşi Doğan Demir de kayıplar arasında olduğu için, cenazesinin defin işlemi ailesi tarafından bekletilen Serdar Demir’in naaşı cuma günü memleketi Diyarbakır’da toprağa verilecek.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir