Petrol
85.42
-1.68%
Euro
19.6306
0.07%
Dolar
18.6344
0.01%
Altın
1.077
-0.31%
Borsa
4963
-1.65%
Bitcoin
321.717
0.11%
11ºC
İstanbul
Bulutlu 11 C
  ODTÜ'lü öğrenciler: Dinci propagandaya geçit yok

  ODTÜ'lü öğrenciler: Dinci propagandaya geçit yok

  ODTÜ'lü öğrenciler bir bildiri yayınlayarak ODTÜ'de dinci ve gerici propagandaya geçit olmadığını belirtti.
  • 24.03.2015 - 21:12

  ODTÜ yerleşkesinde dün akşam düzenlenen bir etkinliğe katılmak isteyen öğrenciler, karşıt görüşlü öğrencilerin saldırısına uğradı.

  ODTÜ lü öğrenciler: Dinci propagandaya geçit yok #1

  ÖĞRENCİLER BIÇAKLA KOVALANDI

  Edinilen bilgiye göre, Siyer Vakfı Başkanı Muhammed Emin Yıldırım, ODTÜ Meclis Topluluğu'nun davetlisi olarak yerleşke içindeki camide gerçekleştirilen bir etkinliğe katıldı. Bazı öğrencilerin etkinliğe katılması, karşıt görüşlü öğrenciler tarafından engellenmek istendi. Küçük gruplar halinde cami etrafından dolaşan kişiler, etkinliğe katılmak isteyen ve arasında başörtülü kızların da bulunduğu öğrencileri bıçaklarla kovaladı.

  ÜÇ ÖĞRENCİ YARALANDI

  Etkinliğin ardından yurtlarda kalan öğrenciler servise bindiler. Ancak bu öğrenciler de A4 kapısı yakınlarında saldırıya uğradı. Olaylarda biri yabancı uyruklu 3 öğrenci, bıçaklı ve maskeli kişilerce darbedildi. Darbedilen yabancı uyruklu öğrenci, güvenlik görevlilerine sığındı.

  Üniversite yönetiminin haber vermesi üzerine ODTÜ'ye gelen çevik kuvvet ekipleri, saldırgan gruba müdahale etti.

  Bu arada Afrika ülkesi ÇAD'da su kuyusu açılması için düzenlenen yardım standına da saldıran karşıt görüşlü öğrenciler, buradaki başörtülü öğrencileri de darbederek standı kaldırdı.

  Yabancı uyruklu bir öğrenci, bugün de yerleşke içinde bazı grupların saldırısına uğrayarak darbedildi. Darbedilen 3 öğrenci önce darp raporu aldı ardından 10 Nisan Polis Merkezi'ne giderek ifade verdi. Öğrencilerin ifadelerinde "can güvenliklerinin bulunmadığı, güvenlik görevlilerinin yetersiz kaldığı ve güvenli bir ortamda okumak istediklerini" söyledikleri öğrenildi.

  ODTÜ'deki bu manzara, 28 Şubat sürecinde ve sonrasında Müslüman ve başörtülü öğrencilere karşı cephe alan provokatif bildirileri hatırlattı.

  "DİNCİ VE GERİCİ PROPAGANDAYA GEÇİT YOK"

  ODTÜ'de yaşanan bu olaylardan sonra ODTÜ'de bazı öğrenci grupları bir bildiri yayınladı. Yayınlanan bildiride ODTÜ'de dinci gerici propagandaya geçit olmadığını belirtti.

  ODTÜ ÖĞRENCİLERİNİN YAYINLADIĞI BİLDİRİ

  ODTÜ lü öğrenciler: Dinci propagandaya geçit yok #2


  Görüş Bildir