Euro
11.2075
1.15%
Dolar
9.6165
1.23%
Altın
554.22
1.65%
Borsa
1.466
0.73%
Bitcoin
607.083
-0.78%
18ºC
İstanbul
Güneşli 18 C
  Öğrenciler, LGS'nin birinci oturumuna katıldı

  Öğrenciler, LGS'nin birinci oturumuna katıldı

  Okullarda öğrenciler için güvenli alanlar oluşturulurken, sınıflar dezenfekte edildi.
  • AA
  • 20.06.2020 - 10:46

  Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) 8. sınıf öğrencilerine yönelik Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav yapıldı.

  Bakanlık tarafından yaklaşık 1 milyon 600 bin öğrenci için hazırlıkların gerçekleştirildiği merkezi sınav için öğrenciler, kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi amacıyla sabah saatlerinden itibaren sınava girecekleri binalara geldi.

  Öğrenciler, LGS'nin birinci oturumuna katıldı FOTO GALERİ

  SINAVA, ÖĞRENİM GÖRDÜKLERİ OKULDA KATILDILAR

  Bu yıl öğrenciler, sınava öğrenim gördükleri okullarda girdi. Koronavirüs tedbirleri kapsamında sosyal mesafeyi sağlayabilmek için okullarda güvenli alanlar oluşturuldu, sınav binaları detaylı olarak temizlendi ve sınıflar dezenfekte edilerek hijyen sağlandı.

  Sınav salonlarına öğrenci ve görevliler için tıbbi maske konulurken, bina ve salonların girişlerine el antiseptiği yerleştirildi. Öğrencilerin sınav giriş belgeleri de oturacakları sıralara konuldu.

  Öğrenciler, LGS'nin birinci oturumuna katıldı VİDEO

  Öğrenciler, LGS nin birinci oturumuna katıldı #1

  VELİLER, KUR'AN-I KERİM OKUDU

  Öğrencilerin sınavın yapılacağı okulun bahçesine girişleri sırasında en az 1 metrelik (3-4 adım) sosyal mesafenin korunması sağlandı ve yığılma oluşmasını engelleyecek önlemler alındı.

  Öğrencilerin sağlığı için velilerin, okul bahçesine girmesine izin verilmedi. Aileler de okul dışında dua edip, Kur'an-ı Kerim ve Yasin Suresi okudu. Öğrenciler, sosyal mesafe kuralına uygun şekilde, bekletilmeden okul bina ve salonlarına alındı.

  Öğrenciler, LGS nin birinci oturumuna katıldı #2

  İSTEYEN ÖĞRENCİ MASKESİNİ ÇIKARABİLECEK

  Öğrenciler, sınav salonlarına tıbbi maskeyle girdi. Yerlerine oturmaları ve diğer öğrencilerle aralarında sosyal mesafe sağlanmasının ardından isteyen öğrenciler maskesini çıkarabilecek. Sınavda, soru kitapçıklarını dağıtan görevliler eldiven kullandı.

  Birinci oturumda öğrencilere, Türkçe, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil sorularından oluşan 50 soruyu yanıtlamaları için 75 dakika süre verildi. Birinci oturum saat 10.45'te sona erecek.

  Öğrenciler, LGS nin birinci oturumuna katıldı #3

  SOSYAL MESAFE ÖNLEMİ

  Sınav görevlileri tarafından öğrencilerin, iki sınav oturumu arasındaki 45 dakikalık zaman diliminde okul içinde veya bahçesinde sosyal mesafe kuralına uyacakları şekilde gerekli tedbirler alınacak.

  Birinci oturum sonunda ve sınav bitiminde, tüm öğrenciler aynı anda dışarı çıkamayacak. Öğrenciler, binanın durumuna göre zaman aralıklarıyla, gerekirse sınıf sınıf olmak üzere sosyal mesafeyi koruyacak şekilde önlemler alınarak sınav salonu ve binadan ayrılacak. Öğrenciler, okul koridorları ve okul bahçesinde maskelerini çıkaramayacak.

  Öğrenciler, LGS nin birinci oturumuna katıldı #4

  İKİNCİ OTURUM SAAT 11.30'DA

  İkinci oturum saat 11.30'da başlayacak ve öğrencilere matematik ile fen bilimlerinden oluşan 40 soruluk sayısal alan için 80 dakika süre verilecek.

  İkinci oturum, saat 12.50'de tamamlanacak. LGS öncesi ve sonrasında oluşabilecek yoğunluğu ve bulaşma riskini azaltmak, sınavın sorunsuz yapılmasını temin etmek amacıyla 09.00 ile 15.00 saatleri arasında 81 ilde istisnalar hariç vatandaşların sokağa çıkmaları da kısıtlandı.

  SORU KİTAPÇIKLARI, 22 HAZİRAN'DAN İTİBAREN VERİLECEK

  Daha önce, sınavdan bir saat sonra öğrencilere dağıtılan soru kitapçıkları, bu yıl koronavirüs tedbirleri kapsamında olası bir kargaşaya olanak verilmemesi için 22 Haziran Pazartesi günü velilere teslim edilecek.

  Öğrenciler, LGS nin birinci oturumuna katıldı #5

  Öğrenciler, LGS nin birinci oturumuna katıldı #6

  Öğrenciler, LGS nin birinci oturumuna katıldı #7

  Öğrenciler, LGS nin birinci oturumuna katıldı #8

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir