Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
475.139
0.13%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  Suriyeli mültecilere yönelik şiddetten endişeliyiz

  Uluslararası Mülteci Hakları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Av. Fikret Özgül, Suriyeli mültecilere yönelik bazı illerde yaşanan olaylardan endişe duyduklarını belirtti.
  • 26.07.2014 - 00:49
  Suriyeli mültecilere yönelik şiddetten endişeliyiz

  Suriyeli mültecilere yönelik şiddetten endişeliyiz #1

  Uluslararası Mülteci Hakları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Av. Fikret Özgül, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde İHH Lojistik Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlediği basın toplantısında, son günlerde Suriyeli mültecilerin yoğun olarak bulunduğu bazı illerde yaşanan olayları endişe ile takip ettiklerini belirterek, "Ankara’da Suriyeli mültecilerin kaldığı bir evi yakma girişimi, ardından Kahramanmaraş, Gaziantep ve Adana’da yaşanan gerginlikler gerek derneğimiz nezdinde, gerekse kamuoyunun büyük kısmında üzüntü ile karşılanmıştır" dedi.

  "TÜRKİYE, AVRUPA'NIN TERSİNE MÜLTECİLERİN YANINDA OLDU"

  Suriye’de 4. yılına giren savaşta binlerce insan hayatını kaybederken, milyonlarcasının da yerinden edildiğini, başta Türkiye olmak üzere komşu ve diğer ülkelerde sığınmacı konumuna düştüğünü ifade eden Özgül, şöyle devam etti:

  "Uzun vadede bitmesi beklenmeyen yıkıcı savaş, hem yerinden edilmişlerin ülkelerine güven içinde dönmelerini engellemekte, hem de yeni ve çok sayıda kişinin sığınmacı olmasına yol açmaktadır. Böylesi bir ortamda tarihi boyunca mazlumların ve yerinden edilmişlerin koruyucusu olan Türkiye halkı, yanı başındaki Suriye savaşına ve Suriye halkının acılarına kayıtsız kalmamış ve onlara kucak açarak güven ve kardeşlik içinde yaşamalarını sağlamıştır. Seçimlerdeki başarısını yabancı düşmanlığı ve ırkçılık üzerine kuran, sert göçmen politikaları uygulayarak göçmenleri deniz ortasında ölüme terk eden ya da sınırlarda silahlı güçlerle durdurmaya çalışan Avrupa ülkelerinin aksine Türkiye, devlet olarak da mültecilerin yanında olmuştur."

  "SURİYELİ MÜLTECİLER PROVOKASYON MALZEMESİ YAPILIYOR"

  Resmi açıklamalara göre ülkemizde 1 milyonu bulan Suriyeli mülteciler hakkında tarihi, dini, sosyal bağlar göz önüne alınmadan bazı medya organları ve şahıslar tarafından yapılan açıklamaların kasıtlı olarak toplumu yanıltma amacı taşıdığını ifade eden Özgül, "Halkımız, Suriyeli mültecilere sadece vatanını değil evini de açarak savaşın acımasızlığını bir nebze olsun dindirmek ve acılarına ortak olmak için takdir edilen bir kardeşlik örneği sergilemektedir. Geçtiğimiz yerel seçimler öncesi Suriyeli mültecilere vatandaşlık verildiği iddiasıyla oluşturulmaya çalışılan gerginlik, yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi farklı provokatif biçimlendirmelerle yeniden sahneye konulmak istenmektedir" dedi.

  "MÜLTECİLERE YÖNELİK BİLGİ KİRLİLİĞİ VAR"

  Özgül açıklamasında şunları kaydetti:

  "Siyasi çekişmelere yön vermek için yabancı düşmanlığı oluşturulması, mağdur ve mazlum durumda bulunan mülteciler üzerinden halkın kin ve düşmanlığa sevk edilmesi kabul edilemezdir. Her seçim öncesinde benzerini yaşadığımız, ancak artık ciddi boyutlara ulaşan bu gerginliklere sebep olan söylem ve eylemlerin bir an önce son bulmasını temenni ediyoruz. Özellikle basın ve sosyal medya üzerinden oluşturulan bilgi kirliliği ve nefret söylemlerine itibar edilmemesi ve bu eylemleri gerçekleştiren vatandaşlarımızın ise empati kurarak çaresiz durumda olan Suriyeli mültecilerin yaşadıkları dramı anlamalarını ve hassasiyet göstermelerini ümit ediyoruz. Uluslararası Mülteci Hakları Derneği olarak mültecilerin haklarını savunurken, toplumla uyum ve mültecilerin insan onuruna yakışır ve güven içinde yaşayabilmeleri için üzerimize düşen görevi yerine getirmeye devam edeceğiz."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir