Petrol
111.35
2.13%
Euro
17.4937
-0.19%
Dolar
16.7599
0.37%
Altın
973.05
0.32%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
330.158
2.79%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  Umuda yolculukta ölenlerin isimsiz mezarları

  Hayatını kaybeden kaçakların cansız bedenleri, ailelerine teslim edilemezse kimsesizler mezarlığına defnediliyor
  • DHA
  • 07.01.2016 - 17:04
  Umuda yolculukta ölenlerin isimsiz mezarları

  Ülkelerindeki savaştan kaçıp daha iyi bir hayatın hayalini kuran kaçaklardan yaklaşık 820 bini 2015 yılında Türkiye sahillerinden botlarla Yunanistan'a bağlı adalara geçti.

  Ege sahillerin açılıp botları batan 90 bin kaçak ise Sahil Güvenlik ekipleri tarafından son anda kurtarıldı. Ancak yaklaşık bin kaçak, diğerleri kadar şanslı olamadı ve Ege'nin derin sularında hayatlarını kaybetti.

  Umuda yolculukta ölenlerin isimsiz mezarları #1

  AİLELERİ ÇIKMAZSA KİMSESİZLER MEZARLIĞINA GÖMÜLÜYORLAR

  Akdeniz'de ise hayatını kaybeden kaçakların sayısı 4 bine ulaştı. Ege kıyılarında çıktıkları umut yolculuğu faciayla sonuçlanan ve cesetlerine ulaşılan kaçaklar, Adli Tıp Kurumu morglarına kaldırılıyor, burada otopsi yapılan kaçaklardan bir kısmı ailelerine teslim ediliyor. Ailelerine ulaşılamayan kaçaklar ise DNA örnekleri alındıktan sonra 15 günlük bekleme süresinin ardından kentteki mezarlıklara defnediliyor.

  Umuda yolculukta ölenlerin isimsiz mezarları #2

  MEZAR TAŞI VE İSİMLERİ OLMAYAN KABİRLER

  O mezarlıklardan biri de İzmir Büyükşehir Belediyesi Doğançay Mezarlığı. Çok sayıda isimsiz mezardan oluşan ve '412 Ada' olarak geçen alanın bir diğer adı ise "Kimsesizler adası". Mezar taşları ve isimleri olmayan kaçakların kabirlerinin başında, üzerinde numaraların bulunduğu demir ve tahta levhalar bulunuyor. Defin işleminin tamamlanmasının ardından ölen kişilerin yakınlarının DNA testiyle saptanması durumunda ise kabirlere isim levhasının konulduğu ya da cenazenin savcılık kararıyla yakınlarına teslim edildiği öğrenildi.

  Bu arada sığınmacılar için mezarlıkta ayrıca bir yer bulunmuyor. Kimsesiz Türklerle, sığınmacılar mezarlıkta yan yana yatıyor.

  Umuda yolculukta ölenlerin isimsiz mezarları #3

  Umuda yolculukta ölenlerin isimsiz mezarları #4

  Umuda yolculukta ölenlerin isimsiz mezarları #5

  Umuda yolculukta ölenlerin isimsiz mezarları #6

  Umuda yolculukta ölenlerin isimsiz mezarları #7


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir