Euro
9.0557
0.22%
Dolar
7.4618
-0.15%
Altın
441.55
-0.08%
Borsa
1.565
0.53%
Bitcoin
274.505
0.92%
-2ºC
İstanbul
Açık -2 C

  Zigana'da nisan karı sürücüleri zorluyor

  Doğu Karadeniz’i Doğu Anadolu’ya bağlayan en önemli geçitlerden Zigana Dağı Geçidi'nde aniden bastıran kar yağışı etkili olurken, buzlanma nedeniyle çok sayıda araç yolda kaldı
  • İHA
  • 21.04.2019 - 06:14
  • Güncelleme : 21.04.2019 - 06:14
  Zigana'da nisan karı sürücüleri zorluyor

  Türkiye’nin en zorlu kara yolu geçitlerinden olan Zigana Dağı Geçidi'nde gerçekleşen kar yağışı kısa sürede yerde 5 santimetreyi aşan kar kütlesi yığarken, Karayolları ekiplerinin temizlik çalışmasına rağmen zorunlu kış lastiği uygulamasının sona ermesi nedeniyle çok sayıda araç yolda kaldı.

  Zigana da nisan karı sürücüleri zorluyor #1

  TIRLAR PARK ETTİ, KÜÇÜK ARAÇLAR ZİNCİR TAKTI

  Zigana Tüneli'nin Trabzon tarafında daha etkili olan ve Bekçiler mevkiinde çok sayıda aracın yolda kalmasına neden olan yağışla birlikte özellikle tırlar yol kenarına park edip beklerken, otomobil ve diğer küçük araçlar ise zincir takmak zorunda kaldı.

  Zigana da nisan karı sürücüleri zorluyor #2

  Yolda kalan otomobil ve türü araçlar duyarlı vatandaşların yardımıyla itilerek çıkarılsa da biraz ilerde yeniden yolda kalınca çok sayıda araç yol kenarına park etmek ve yardım beklemek zorunda kalırken, bazı vatandaşlar da araçlarını yol kenarına park edip otostop yaparak gitmeyi tercih etti.

  Zigana da nisan karı sürücüleri zorluyor #3

  Kameraların kayıtta olduğu sırada bir minibüs, hızla tırın yanından geçerken karşısına araç çıkınca ani fren sonucu olduğu yerde tam tur dönerek kazadan kıl payı kurtulurken, başka bir otomobili iten vatandaşlar da hızla gelen tırın altında kalmaktan son anda kurtuldu.

  Zigana da nisan karı sürücüleri zorluyor #4

  "HAZIRLIKSIZ YAKALANDIK"

  Trabzon’dan Gümüşhane’nin Torul ilçesine pikabıyla seyahat eden İsmail Özcan, Zigana Dağı'nda yoğun kar yağışı nedeniyle yolda kaldığını belirterek, “Yoğun kar yağışı ve buzlanma nedeniyle araçlarımız çıkmadı ve yolda mahsur kaldık. Yazlık lastik var araçlarımızda. 1 Nisan’da sona ermişti uygulama. Bizde lastiklerimizi değiştirmiştik. 20 Nisan’da kar yağınca maalesef bu duruma kaldık. Bu tarihlerde uzun zamandır böyle yağış olmuyordu. Hazırlıksız yakalandık, inşallah bu da bize tecrübe olur. Şimdi Torul’dan arkadaşlarıma haber verdim zincir getirecekler.” dedi.

  Zigana da nisan karı sürücüleri zorluyor #5

  "HERKES YAZ LASTİĞİNE GEÇİNCE BÖYLE OLDU"

  ZigaTüneli'nin çıkışında 25 yıldır esnaflık yapan Adnan Aydın ise beklenmedik şekilde gerçekleşen yoğun kar yağışının ardından yolların perişan olduğunu, insanların hazırlıksız yakalandığını belirterek, “Kış lastiği uygulaması bittiği için çoğu araç sahibi yazlık lastiklere geçmişti. Yolda bayağı sıkıntı yaşandı. Buzlanma nedeniyle çok sayıda araç yolda kaldı.” diye konuştu.

  Zigana da nisan karı sürücüleri zorluyor #6

  Mahsur kalan vatandaşlara yardımcı olabilmek için tesisi geç saatlere kadar açık tuttuğunu kaydeden Aydın, “En azından insanlarımız bir sıcak çay içsin, aç olan karnını doyursun diye yardımcı olmak için açık tutuyoruz.” şeklinde konuştu.

  Zigana da nisan karı sürücüleri zorluyor #7

  Kar, tipi ve sisiyle ünlü Zigana Dağı'nda bu mevsimde bu tür manzaraların her zaman olmadığını kaydeden Aydın, “Ben yaklaşık 25 yıldır Zigana Dağı'ndayım. Bu mevsimde böyle kar yağışı belki 10 yılda bir rastlanır. Her zaman olmuyor. Nisan ayının son günlerinde yazı beklerken kışa döndük.” ifadelerini kullandı.

  Zigana da nisan karı sürücüleri zorluyor #8

  Zigana da nisan karı sürücüleri zorluyor #9

  Zigana da nisan karı sürücüleri zorluyor #10

  Zigana da nisan karı sürücüleri zorluyor #11

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir