Euro
10.1523
-0.08%
Dolar
8.6576
-0.08%
Altın
493.51
0.39%
Borsa
1.393
0.08%
Bitcoin
369.820
-3.84%
21ºC
İstanbul
Bulutlu 21 C
  Çevirinin ustası Celal Üster'den: Bir “Çevirgen”in Notları

  Çevirinin ustası Celal Üster'den: Bir “Çevirgen”in Notları

  Bu kitap, usta bir çevirmen kadar bir kültür insanı ve edebiyatçı kimliğiyle de öne çıkan Celal Üster’in bu uğurda yarım yüzyılı aşan serüvenine tanıklık ediyor…
  • Özel İçerik
  • 22.01.2019 - 11:26
  • Güncelleme : 22.01.2019 - 11:26

  Çevirinin ustası Celal Üster den: Bir “Çevirgen”in Notları #1

  Bir insan elli yıldan fazla bir zamandır, editörlük, yayınevi ve dergi yönetmenliği, hele gazetecilik gibi başka uğraşlara da dalmasına karşın çeviri yapmadan edememişse, önüne gelen kitabı çevirmemiş, belirli bir beğeniye yaslanmaya özen göstermiş olsa da yarım yüzyılda doksana yakın kitap çevirmişse, ona “çevirgen” denmez de ne denir!

  Çevirinin ustası Celal Üster den: Bir “Çevirgen”in Notları #2

  BİR “ÇEVİRGEN”İN NOTLARI

  “Bir ‘Çevirgen’in Notları’nın çeviri üstüne kuramsal bir kitap olmasından özellikle kaçındım” diyen Üster, çevirilerinin ona kattığı anıları okuruyla paylaşıyor. Çevirgenliğe kendini ilk kez kaptırdığı çıraklık günlerini, Memet Fuat gibi bir ustanın yanında nasıl yetiştiğini, Mamak Cezaevi’nin zorlu koşullarında çeviri uğraşında nasıl ısrarcı olduğunu anlatıyor.

  Edebiyata duyduğu sevgi ile tutkuyla çevirdiği yazıların kendisine kattıklarını da ekliyor. Ayrıca ustaların dünya şiirinden olağanüstü dizelerin olağanüstü çevirilerine ve bazı çeviri analizlerine de yer veriyor.

  Üster, ülkemizde çeviride öylesine özel bir isim ki… Karl Marx, James Joyce, J. L. Borges, George Orwell gibi büyük yazarların, düşünürlerin çevirileri ve yayımlanma serüvenine de ışık tutuyor…

  Çevirinin ustası Celal Üster den: Bir “Çevirgen”in Notları #3

  Celal Üster

  Bir 'Çevirgen'in Notları

  Can Yay.

  S.: 256

  Kitabı satın almak için tıklayınız: D&R

  *

  Damla Karakuş

  damla.karakus@ensonhaber.com

  Instagram: biyografivekitap

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir