Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
374.297
-3.97%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 17 C

  Dara Antik Kenti'nde kazı çalışmaları yeniden başladı

  Mardin'de Dara Antik Kenti'ni çevreleyen 4 kilometrelik surların gün yüzüne çıkarılması amacıyla kazı çalışmaları yeniden başladı.
  • AA
  • 16.08.2018 - 09:14
  Dara Antik Kenti'nde kazı çalışmaları yeniden başladı

  Kent merkezine 30 kilometre uzaklıkta Nusaybin yolu üzerinde bulunan 3 bin yıllık antik kentte 10 yıldır devam eden kazılarda, ilk kez kenti çevreleyen 4 kilometrelik surların ortaya çıkarılması için çalışma yürütülecek.

  YENİDEN AYAĞA KALDIRILACAK

  Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan, Dara Antik Kenti'ni çevreleyen surları tekrar ayağa kaldırmayı hedeflediklerini, bu amaçla antik kentin agora girişi güney surların bulunduğu yerde kazı çalışmalarına başladıklarını söyledi.

  Dara Antik Kenti nde kazı çalışmaları yeniden başladı #1

  "BÜYÜK BİR KENT"

  Bu yıl sur duvarlarının 300 metrelik kısmını açığa çıkarıp restorasyon çalışması için hazır hale getirmeyi planladıklarını aktaran Nihat Erdoğan, "Dara Antik Kenti kurulduğunda 4 kilometrelik bir sur ile korunduğunu görüyoruz. İçinde askeri yapıları, hamamı, dini yapıları, sur sarnıçlarının bulunduğu büyük bir kent. 40 binin üzerinde askeri barındırabilen bir kent." ifadelerini kullandı.

  Dara Antik Kenti nde kazı çalışmaları yeniden başladı #2

  "TURİZME KAZANDIRMAYI HEDEFLİYORUZ"

  Bölgedeki Müslüman, Hristiyan ve Yahudilerin ölü gömme geleneklerinin izlerini gördüklerini ifade eden Nihat Erdoğan, "Bir arada yaşamayla ilgili geçmişin bir sürü hafızasını kent, üzerinde barındırıyor. Böylelikle her ülkeden insanların buraya gelebilirliği artacaktır. 3 bin yıllık kenti tekrardan görünür kılıp turizme kazandırmayı hedefliyoruz. Kazı çalışmaları tamamlandığında, cazibe merkezi haline gelecek. Mardin son 8 aydır yaklaşık 1 milyon 300 bin turisti ağırladı. Turizm alt yapısı içinde bu alandaki arkeolojik alanların açığa çıkarılması ve ören yeri statüsünün kazanması gerekiyor. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Amacımız geçmişten gelen bu kültürel mirası görünür kılmak ve tüm dünyaya tanıtmak." diye konuştu.

  Dara Antik Kenti nde kazı çalışmaları yeniden başladı #3

  "TARİHİN ORTAYA ÇIKMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ"

  Kazı çalışmasında yer alan arkeolog Murat Tosun da, çalışmada sikke, mutfak eşyaları, seramik gibi kalıntılara ulaştıklarını söyleyerek, "4 arkeolog, 2 sanat tarihçisi ve 30 işçiyle kazı çalışmasını yürütüyoruz. Saat 06.00 gibi başlayan kazı, 14.00'e kadar sürüyor. Çalışanlarımızın çoğu bu köyden. Kazı çalışması sayesinde köylüler hem gelir elde ediyor hem de tarihin ortaya çıkması için çalışıyor" şeklinde konuştu.

  Dara Antik Kenti nde kazı çalışmaları yeniden başladı #4

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir