Petrol
113.03
0.52%
Euro
17.4605
0.42%
Dolar
16.6809
0.26%
Altın
973.88
0.09%
Borsa
2402
0.00%
Bitcoin
338.269
-0.83%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 21 C

  Güneşe çıkamayan kadın su ile temas kurdu

  Antalya'da deri hastalığı ile mücadele etmeye çalışan kadın, yıllar sonra yüzünü yıkayabildi. Genç kadın güneşe çıkamasa da hayata tutunmaya çalışıyor.
  • İHA
  • 13.07.2019 - 16:57
  • Güncelleme : 13.07.2019 - 16:57
  Güneşe çıkamayan kadın su ile temas kurdu

  Antalya’da yaşayan 43 yaşındaki Sibel Oflas, 8 yaşından beri ’epidermodisplazya verrüsiformis’ adı verilen deri hastalığıyla mücadele ediyor.

  KANSER HÜCRELERİ TÜM KOLUNU SARDI

  Nadir görülen hastalık sonrası yaşı ilerledikçe Oflas’ın yaraları, güneş ışığının etkisiyle kansere dönüştü. Yüzü neredeyse tamamen yarayla kaplanan talihsiz kadının, 2 yıl önce kulağının ve yanağının bir bölümü operasyonla alındı. Son olarak sağ eline yayılan kanser hücreleri ilk etapta 2 parmağını, ardından tüm kolunu sardı.

  Güneşe çıkamayan kadın su ile temas kurdu #1

  ELİ, BİLEK BÖLÜMÜNDEN KESİLDİ

  Acılara dayanamayan Oflas, gittiği hastanede elinin kesilmesi gerektiğini, aksi takdirde kanserin iç organları da tehdit edilebileceği bilgisini aldı. Acilen ameliyat masasına yatırılan Oflas’ın eli, bilek bölümünden kesilerek ampute edildi. Tedavisine devam ettiğini dile getiren Oflas, şansın kendisinden yana olduğunu ifade ederek, doktorunun kendisiyle ilgilendiğini ve kanseriyle genetik hastalığını dengelemeye çalıştığını söyledi.

  Güneşe çıkamayan kadın su ile temas kurdu #2

  KİLO ALMAYA BAŞLADI

  Oflas, "Derya Hanım'a buradan çok teşekkür etmek istiyorum. Farklı bir kemoterapi vermeye başladı ve gerçekten iyi geldi. Küçük küçük dozlarla veriyor, ki daha önceki gibi kaldıramama durumu olmasın. Kemoterapinin yan etkilerini de yaşamıyorum, hatta kilo bile aldım. Burnumun içi, dudağım, göz kapaklarım, alnımdakiler gördüğünüz gibi gitmeye başladı. Şu an direnç dönemine girdim, 6’ıncı kürü bitirmeyi bekliyorum." şeklinde konuştu.

  Güneşe çıkamayan kadın su ile temas kurdu #3

  10 GÜNDE BİR BANYO YAPABİLİYORDU

  Kemoterapiyle sonuca ulaşılamazsa Amerika’da üretilen bir ilaca yeniden başvuracaklarını söyleyen Oflas, Türkiye’de her hasta için onaylanmayan ilaç için daha öncesinde 3 defa başvurduklarını ancak reddedildiğini aktardı. Uzun zamandır, yüzünü su ile yıkama hayali kurduğunu anlatan Oflas, "Yaralarım iki ay önce kadar iyileşti ve iki aydır doya doya yüzünü yıkayabiliyorum, krem sürebiliyorum. Ben üç, belki daha fazla yıldır bunları yapamıyordum. Sık sık banyo yapamıyordum, yaralarım iltihaplanıyordu. 10 günde bir banyo yapıyordum ve o gün benim için büyük bir ızdırap oluyordu." ifadelerinde bulundu.

  Güneşe çıkamayan kadın su ile temas kurdu #4

  ABLA VE TEYZE DEMELERİ GÜVENİNİ KIRDI

  İnatçı türde bir kanserle mücadele ettiğini belirten Oflas, kemoterapi sürecinde saçlarının, kaşlarının ve kirpiklerinin döküldüğünü anlattı. Yaşıtlarının kendisine abla ve teyze demesinden ötürü kendine olan güveni yitirdiğini kaybetmeye başladığını kaydeden Oflas, Güler Çetingöz’ün kendisine peruk hazırladığını söyledi. Oflas, "Kendime yakıştırdım, çok hoşuma gitti. Antalya çok sıcak olduğu için her zaman takamıyorum, bu röportaja özel sizin için taktım." diye konuştu.

  Güneşe çıkamayan kadın su ile temas kurdu #5

  GÜNEŞLE DÜŞMAN OLDU

  Denize bir buçuk kilometre uzaklıkta oturan ama güneşin deri hastalığına olumsuz etkisi yüzünden dışarı çıkamayan Oflas, güneşle ömür boyu barışamayacağını belirterek, "Güneşle düşman olduk. Eskiden kış depresyonu vardı, şimdi tam tersi oldu. Kapalı havaları seviyorum. ’Güneş girmeyen eve doktor girer’ sözü benim için geçerli değil. Bizim evde güneş giren eve, doktor giriyor. Bu açığı kapatmak için de D vitamini alıyorum." dedi

  Güneşe çıkamayan kadın su ile temas kurdu #6


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir