Euro
15.2667
-0.03%
Dolar
13.4537
-0.13%
Altın
793.6670
0.01%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
488.349
0.39%
-1ºC
İstanbul
Çok bulutlu -1 C

  Apple, ödeme alamadığı için isyan eden Hindistan'daki işçilerden özür diledi

  Wistron'un iPhone üretim tesisinde uzun süredir maaşları eksik yatan işçiler, yönetim ofisini basarak tepkilerini dile getirmişti. Apple ise mağdur olan işçilerden özür diledi ve durumu kabul etti.
  • Haber Merkezi
  • 22.12.2020 - 12:02
  • Güncelleme : 22.12.2020 - 12:05
  Apple, ödeme alamadığı için isyan eden Hindistan'daki işçilerden özür diledi

  Apple'ın Foxconn ile birlikte en büyük tedarik ortaklarından biri olan Wistron, salgın sürecinde yaşadığı sıkıntılar nedeniyle maddi zorluklarla uğraşmak zorunda.

  Tayvan merkezli teknoloji devi Wistron tarafından işletilen Hindistan'daki iPhone üretim fabrikasında maaşlarını alamayan işçiler, yönetim ofisini basarak ortalığı savaş alanına çevirmişti.

  Narsapura'daki tesiste gerçekleşen olayda, gece vardiyasını tamamladıktan sonra tesisten çıkan yaklaşık 2 bin işçi, şirketin mobilyalarını ve montaj birimlerini tahrip etmeye başlamış, araçları ateşe vermiş ve yönetici ofislerini basmıştı.

  iPhone işçileri yönetim ofisini bastı

  wistron

  EKSİK MAAŞ İSYANI

  Yerel basına konuşan işçiler, şirkete başladıkları sırada kendilerine vadedilen miktarın ödenmemesine kızdıklarını belirtirken, aldıkları maaşın her ay kademeli olarak azaldığını iddia etmişti.

  Olayın ardından açıklama yapan Wistron, Hindistan'daki operasyonlarından sorumlu üst düzey yetkilisini görevden alarak tüm suçlamaları kabul etti ve işçilerden özür diledi.

  APPLE'DAN DA ÖZÜR GELDİ

  Apple yaptığı açıklamada, ekim ve kasım aylarında işçilerin ödemelerinin düzenli olarak yapılamadığını söyledi ve işçilerden özür diledi.

  Apple, aynı zamanda Wistron'un düzeltici önlemler alıp uygulayana kadar Apple'dan yeni bir iş alamayacağını söyledi.

  Apple olarak önceliklerinin çalışanların ücretlerinin tam yatırılması ve tüm çalışanlara saygılı davranılması olduğunu dile getiren şirket, Wistron'un bu tutumu karşısında hayal kırıklığına uğradıklarını belirtti.

  wistron

  iphone

  wistron

  wistron


  Görüş Bildir