Euro
15.2599
-0.27%
Dolar
13.4715
-0.26%
Altın
798.3610
-0.27%
Borsa
1910
-5.02%
Bitcoin
503.163
1.09%
0ºC
İstanbul
Hafif kar 0 C

  Gaziantep’te Duygu Delen’in davasında beklenen rapor geldi

  Erkek arkadaşının evinin balkonundan düşerek can verdiği iddia edilen Duygu Delen’in ölümüyle ilgili Adli Tıp Kurumu 1. İhtisas Kurulu rapor hazırladı. Delen’in, düşme anında canlı olduğu belirtildi.
  • İHA
  • 02.12.2021 - 10:41
  • Güncelleme : 02.12.2021 - 11:48
  Gaziantep’te Duygu Delen’in davasında beklenen rapor geldi

  13 Ağustos 2020 tarihinde Gaziantep'in Şehitkamil ilçesine bağlı Batıkent Mahallesi Vehbi Dinçerler Caddesi üzerindeki bir apartmanın 4'üncü katından şüpheli şekilde düşen Duygu Delen (17), hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmişti.

  Olayın ardından evde bulunan Mehmet Kaplan, gözaltına alınarak “kasten öldürme” suçlamasıyla tutuklanmıştı.

  ATK’DEN TALEP EDİLEN RAPOR GELDİ

  Duygu Delen’in ölümüne ilişkin Gaziantep 10 Ağır Ceza Mahkemesi, Prof. Dr. Hakan Kar ile Prof. Dr. Nadir Arıcan ve bağımsız bir heyetin hazırladığı bilirkişi raporları arasındaki çelişkilerin giderilmesi amacıyla Adli Tıp Kurumu (ATK) 1. İhtisas Kurulu’ndan rapor istemişti.

  Davanın 4’üncü duruşmasında heyet tarafından ATK’den talep edilen rapor, 6’ncı duruşma öncesinde mahkemeye gönderildi.

  Gaziantep'te pencereden düşen Duygu hayatını kaybetti VİDEO

  MAHKEME “DÜŞTÜ MÜ, DÜŞÜRÜLDÜ MÜ?” DİYE SORDU

  Mahkeme heyeti, ATK’den Duygu’da meydana gelen yaralanmaların hangisinin düşmeye bağlı gerçekleştiğini, düşüş anında bilincinin açık ya da kapalı olup olmadığını, maktulün kaza ile düşüp düşmediğini, kendisinin bilerek atlayıp atlamadığını, bir başkası tarafından itilmek suretiyle düşürülüp düşürülmediğini sormuştu.

  Raporda olay yeri inceleme ile otopsi raporuna, Prof. Dr. Hakan Kar ve Prof. Dr. Nadir Arıcan’ın hazırladığı raporla mahkeme heyeti tarafından hazırlatılan bilirkişi raporuna da yer veren ihtisas kurulu, raporun Delen’in ölümüne ilişkin hazırlanan adli ve tıbbi belgelerdeki verilerin değerlendirilmesiyle hazırlandığını belirtti.

  Gaziantep’te Duygu Delen’in davasında beklenen rapor geldi #1

  “KENDİSİ Mİ ATLADI YOKSA ATILDI MI BİLİNEMEDİ”

  Raporda, Delen’in ölümüne neden olan travmatik değişimlerin tamamının yüksekten düşme ile meydana geldiğini kaydeden kurul, “Yüksekten düşme öncesi ayrıca bir travmaya maruz kalıp kalmadığı, yüksekten düşme eyleminin kendi iradesi ile mi yoksa bir başkasının etkisi ile mi meydana geldiğinin tıbben bilinemediği, sorulduğu üzere kolunda ve bacağında tespit edilen ray şeklindeki ekimozların yüksekten düşme sonrası bulunduğu zemine çarpmasıyla oluşabilecek nitelikte olduğu, kişinin hangi pozisyonda düşmeye başladığının bilinemediği, 3’üncü katta bulunan çamaşır tellerine temas nedeniyle düşüş pozisyonunda değişiklik meydana gelebileceği belirlenmiştir.” ifadelerine yer verdi.

  Gaziantep’te Duygu Delen’in davasında beklenen rapor geldi #2

  “DÜŞME ESNASINDA CANLI”

  Delen’in düşme esnasında canlı olduğu belirtilen raporda, “Bilinç durumunun bilinemediği, olay yerinde alınan kan lekelerinin tamamının Mehmet Kaplan’a ait olduğu, diğer hususlar hakkında değerlendirme yapılamadığı, olayın adli tahkikat ile tarafınızca aydınlatılması uygun olacaktır.” denildi.

  Gaziantep’te Duygu Delen’in davasında beklenen rapor geldi #3

  ADLİ TIP GENEL KURULU DA RAPOR HAZIRLAYACAK

  Mahkeme heyeti, 1. İhtisas Kurulu tarafından hazırlanan raporu Adli Tıp Kurumu Başkanlığı Adli Tıp Genel Kurulu’na geri gönderdi.

  Delen’in ölümüne ilişkin Adli Tıp Genel Kurulu tarafından rapor hazırlanmasını talep etti.

  Gaziantep’te Duygu Delen’in davasında beklenen rapor geldi #4


  Görüş Bildir