Samsun’da yamaç paraşütü yapan uzman çavuş yere çakıldı

Samsun'un Canik ilçesi Gültepe Mahallesi’nde 30 Ekim'de yamaç paraşütü ile uçuş yapan Uzman Çavuş Hakan Özkaya (25), iniş sırasında dengesini kaybedip, yere çakıldı.

Özkaya'nın yardımına, bölgedeki diğer sporcular koştu.

Yoğun bakımda

Sağlık ekiplerince hastaneye kaldırılan Özkaya'nın vücudunda çok sayıda kırık olduğu ve hayati tehlikesinin bulunduğu belirtildi.

Özkaya'nın yoğun bakımda tedavisinin sürdüğü öğrenildi.

Samsun’da yamaç paraşütü yapan uzman çavuş yere çakıldı

“Deneyimli olduğunu düşünmüyorum”

Samsun Yamaç Paraşütü Kulübü Kurucu Başkanı Mustafa Yılmaz, Hakan Özkaya'nın tecrübesinin olmadığını ve gerekli brifingleri almadan uçuş yaptığını belirterek, “Olayı görmedik ama bu bölgede tanıdığımız bir pilot arkadaş değil. Deneyimli olduğunu da düşünmüyorum. Deneyiminizin olmadığı bölgede, temkinli uçmak gerekiyor. Ne olacağını göremiyorsunuz ancak uçarak fark ediliyor. Çok üzüldük. Böyle bir kazanın yaşanması hepimizi üzdü.” dedi.

Samsun’da yamaç paraşütü yapan uzman çavuş yere çakıldı

“İniş için pek tercih ettiğimiz bölge değil”

“Keyifle yaptığımız bir spor. İstiyoruz ki; böyle kazalar duymayalım. Kimse bu tarz olaylar yaşamasın.” diyen Yılmaz, şöyle devam etti:

“Kazanın oluş biçimi hakkında kimsenin bilgisi yok. İniş yaptığı bölge, kapalı bir bölge. Bizim iniş için pek tercih ettiğimiz bölge değil. İniş ve çıkışta uygun olan hava akımları var; o bölge de uygun olmayan bir bölgeydi. Nasıl olduğunu bilmiyoruz ama gördüğüm kadarı ile sağ tarafı üzerine düşmüş. Tanımadığımız bölgelerde uçarken; yerel pilotlardan bilgi almak ve deneyimli pilotların tavsiyelerine uymak çok önemlidir.”

Samsun’da yamaç paraşütü yapan uzman çavuş yere çakıldı