Euro
8.9742
-0.54%
Dolar
7.3835
-0.36%
Altın
442.69
0.19%
Borsa
1.548
0.37%
Bitcoin
254.505
6.91%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C

  Tecavüze uğrayan üniversiteli kıza 90 bin TL tazminat

  9 yıl önce İzmir'de, üniversiteli E.E.'ye tecavüz ettikleri iddiasıyla 20'şer yıl hapis cezasına çarptıran Ali Yavaş ve Gökhan Muşmula için, genç kıza 90 bin tl tazminat ödemesi kararı alındı.
  • DHA
  • 21.02.2019 - 12:14
  Tecavüze uğrayan üniversiteli kıza 90 bin TL tazminat

  Yaşanan dehşet verici olayın peşini bırakmayan E.E., tazminat miktarını az bularak  avukatı Can Canberk aracılığıyla kararı, Bölge Adliye Mahkemesi'nde temyiz etti.

  OLAY GECESİ YAŞANANLAR

  İzmir'de üniversitede okuyan ve eğitim masraflarını karşılamak için Alsancak'ta bir barda çalışan 29 yaşındaki E.E., 21 Kasım 2010 gecesi İ.O.D. ile otobüs bekliyordu.

  İKİ KİŞİ TARAFINDAN TECAVÜZE UĞRADI

  İkili, gidecekleri yere bırakma bahanesiyle önlerinde duran Ali Yavaş ve Gökhan Muşmula'nın kamyonetine bindi. Kısa süre sonra ise Yavaş ve Muşmula, İ.O.D.'yi tartaklayarak kamyonetten indirdi. Aynı anda inmeye çalışan E.E.'yi ise zorla kamyonette tutup, Kuzey Çevre Yolu Bornova geçişindeki viyadüklerin altına götürüp, tecavüz etti.

  Tecavüze uğrayan üniversiteli kıza 90 bin TL tazminat #1

  BAYGIN HALDE BULUNDU

  Bırakıldığı metro istasyonunda yarı baygın halde bulunan üniversiteli E.E.'nin ifadesi ve araca ait plaka bilgisinden yola çıkan ekipler, 36 yaşındaki Ali Yavaş ile 29 yaşındaki Gökhan Muşmula'yı yakaladı.E.E. ile para karşılığında birlikte olmak için anlaştıklarını ileri süren iki şüpheli, genç kıza tecavüz bulgularının yer aldığı yönünde rapor verilmesi üzerine tutuklandı.

  Tecavüze uğrayan üniversiteli kıza 90 bin TL tazminat #2

  YARGITAY CEZAYI AZ BULDU KARARI BOZDU

  İki sanık hakkında, İzmir 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. İstanbul Adli Tıp Kurumu 6'ncı İhtisas Dairesi, E.E.'ye olaydan dolayı 'travma sonrası stres bozukluğu ve depresyon' teşhisi koydu. Ali Yavaş ve Gökhan Muşmula, 'nitelikli cinsel saldırı' ile 'cebir ve tehditle hürriyetini kısıtlama' suçlarından toplam 14'er yıl 2'şer ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, temyiz aşamasını da dikkate alıp sanıkları tahliye etti.

  Avukatların kararı temyiz etmesi üzerine Yargıtay, cezayı az bularak, kararı bozdu. Yeniden yapılan yargılamada sanıklar toplam 20'şer yıl 3'er ay 22'şer gün hapis cezasına çarptırıldı. İki sanık yeniden tutuklandı.

  TAZMİNAT DAVASI AÇTI

  Hukuk mücadelesini sürdüren E.E., iki sanığa toplam 150 bin tl'lik manevi tazminat davası açtı. İzmir 7'nci Asliye Hukuk Mahkemesi, iki saldıragının genç kıza 90 bin tl manevi tazminat ödemesine karar verdi.

  ''MANEVİ OLARAK DA HESABI SORULMALI''

  Avukat Canbek ise, "Açtığımız tazminat davasında amacımız maddi menfaat temin etmek, zenginleşmek değil. E.'nin yaşadıklarını parayla telafi edemeyiz, kaybettiklerini geri getiremeyiz. Biz, benzer olaylar nedeniyle mağdur olan bireylerin salt ceza yargılaması ile değil manevi olarak da yaşadıklarının hesabını sorabileceğini göstermek istedik." dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir