Trabzon’da, 16 yıl önceki kadın cinayetinin yargılama süreci devam ediyor
İHA

Trabzon’da 28 Mayıs 2005 tarihinde, Akçaabat ilçesine bağlı Kuruçam Mahallesi’nde yalnız yaşayan Fadime Balcı'nın (73) evinden çığlık sesi duyan komşuları, eve girdiklerinde yaşlı kadını ölü olarak buldu.

Yapılan ilk incelemede Fadime Balcı'nın sırtında 17 bıçak yarası tespit edilirken, olayla ilgili olduğu sanılan 1'i evin içinde diğer 2'si de evin dışında olmak üzere toplam 3 adet bıçak bulundu.

Evdeki eşyaların dağınık halde bulunmasıyla cinayetin hırsızlık amacıyla işlenmiş olabileceği ihtimali ön planda tutulurken, olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatılsa da Balcı'nın katil ya da katilleri bulunamadı.

ÖZEL EKİP OLUŞTURULDU

2021 yılında Trabzon İl Jandarma Komutanlığı, faili meçhul bir şekilde bıçakla öldürülen yaşlı kadın cinayetinin çözülmesi için Jandarma Suç Araştırma Timi (JASAT) ve Akçaabat İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından oluşturulan bir özel ekip oluşturdu.

Trabzon’da, 16 yıl önceki kadın cinayetinin yargılama süreci devam ediyor

İLK İFADESİNDE CİNAYETİ KABUL ETTİ

Delillerin tekrar değerlendirilmeye alındığı olayla ilgili yapılan inceleme sonrası H.B. (34) isimli şahıs yakalanarak gözaltına alındı.

İlk ifadesinde cinayeti kabul eden şahıs, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Trabzon’da, 16 yıl önceki kadın cinayetinin yargılama süreci devam ediyor

6 SANIK DİNLENDİ

16 yıl sonra aydınlatılmaya başlanan cinayetin ikinci duruşması, Trabzon 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Tutuklu H.B. isimli şahıs, duruşmadaki ifadesinde cinayetle ilgili ikinci bir şüphelinin ismini verirken, 6 sanığın dinlendiği duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

Trabzon’da, 16 yıl önceki kadın cinayetinin yargılama süreci devam ediyor

“İKİNCİ CELSEDE BİR İSİM DAHA VERDİ”

Fadime Balcı cinayetinin ikinci duruşması sonrası açıklamada bulunan Avukat Ünsal Göktuğ Ay, kadın cinayetlerinin arttığı bir dönemde 16 yıl önce faili meçhul bir cinayetin sanığının mahkeme huzuruna çıkarılmasının önemli bir hukuk başarısı olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

“İkinci celsemizi gerçekleştirdik. Kadın cinayetlerinin arttığı bir dönemde, 16 yıl önce faili meçhul bir cinayetin sanığının mahkeme huzuruna çıkarılması önemli bir hukuk başarısıdır. Bundan dolayı Kuruçam-Pazarcık Karakol Komutanına ve Akçaabat Savcılığına teşekkür ediyoruz. İlk celsede 10 tanık dinlenmişti. Bu celsede 6 tanık dinlendi. Olayla ilgili bilgilerini verdiler. Bunlardan biri sanık sıfatıyla yargılanıyor. Bugün ikinci celsede bir isim daha verdi. Bununla ilgili gerekli soruşturmalar yapılacaktır.

“ÖNCEKİ CELSEDE İFADELERİNİ DEĞİŞTİRDİ”

Yargılanan kişinin ceza alması için elimizden geleni yapıyoruz. İlk ifadelerinde tüm suçlamaları kabul etmişti. Hakim tarafından sorgusu yapılırken de kabul etmişti. Bir önceki celsede ifadelerini değiştirdiler. Çelişkiye sebep verdi. Çelişen ifadeleri kabul etmedik. İkinci ismin verilmiş olması kendisini kurtarmak amacıyla yapılmış bir durum. İkinci kişinin de bu olayla ilgili somut veriler neticesinde yargılanabilecek seviyeye gelmiş olması durumunda ikisi de müşterek fail olarak aynı cezaları alacaklardır. Cinayeti ilk başta para için işlediğini söylüyor daha sonra neden yaptığını bilmediğini beyan ediyor. Maktule, herkes tarafından bilinen maddi durumu iyi olan bir insan. Biz de hırsızlık nedeniyle eve girildiğini ve cinayetin işlendiğini düşünüyoruz. Buna artık yargı karar verecek.”

Trabzon’da, 16 yıl önceki kadın cinayetinin yargılama süreci devam ediyor

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)