Balıkların elektrik üretebilmesinin nedeni bakın neymiş…
ensonhaber.com

üretebilmesiyle hayranlık uyandıran balıklar nasıl ürettikleri konusunda ise oldukça büyük bir merak uyandırırlar. Çoğu kişi tarafından elektrik üretebilen tek balığın yılan balığı olduğu biliniyor olsa da bu muazzam özelliğe sahip tek yılan balığı değildir.

Peki balıklar nasıl olurda elektrik üretebilirler? Ürettikleri elektriğin amacı nedir? Bunun gibi daha birçok soru eminiz ki aklınızdan geçiyor.

Sizler için bu soruları birer birer cevapladık. Bakın balıkların elektrik üretebilmelerinin nedeni neymiş ve bu elektrikten nasıl faydalanıyorlarmış…

Elektrik üretmek ne işlerine yarıyor…

Balıkların sahip olduğu elektrik sinyalleri, ışığın kısıtlı olduğu su altında onların; yön bulmasına, iletişim kurmasına ve avlarını bulmasına yardımcı olur.

Bilinenin aksine sadece yılan balıkları değil yaklaşık 350 balık türü, elektrik sinyalleri üreten ve algılayan özel bir anatomik yapıya sahiptir.

Balıklar, kuyruklarının yakınındaki elektrik organlarıyla bir volta kadar elektrik üretirler. Elektrik üretim durumu ise, balığın beyni, sinir sistemi aracılığıyla elektrosit isimli hücreden oluşan elektrik organına bir sinyal göndererek gerçekleşir.