Futbolcu formalarında 100 numaranın olmamasının sebebi bakın neymiş…
ensonhaber.com

numaraları futbolcularla özdeşleşen en belirgin ayrıntıların başında gelir. Futbolseverlerin numaraları ile hafızalarına kazıdığı birçok vardır.

Ancak bu forma numaralarında ilginç bir detay bulunur. Numaralar 1’den 99’a kadar gider ve 100 numara hiçbir zaman kullanılmaz.

Bunun nedenini merak edenler her ne kadar düşünse de eminiz ki bu ayrıntı aklınızın ucundan geçmemiştir. Her ne kadar öğrendiğinizde basit bir ayrıntı gibi gelecek olsa da bakın formalarda 100 numarasının olmamasının sebebi neymiş…

Neden 100 numara yok?

Formalarda 100 numara olmamasının aslında tek bir nedeni yok nedenleri var. Bunca zaman dikkatinizi çekmiş olsa da anlam veremediğiniz o ayrıntının sebepleri bakın nelermiş…

Futbolseverlerinde bildiği gibi ilk 11 oyuncunun oyundaki pozisyonlarına göre belirli numaralar veriliyor. Örneğin 1 numara kaleci, 10 numara oyun kurucu, 9 numara forvet oluyor. Ancak bu numaralandırma, hiçbir şekilde 100 numarayı içermiyor.

Bu numaralar arasında 100 numaranın olmamasının en belirgin sebebi hem estetik hem de okunabilirlikten geliyor. 3 basamaklı sayılar hem formaların arkalarında estetik bir görüntü oluşturmuyorlar hem de okunabilirlik açısından 2 basamaklı sayılara göre zor olabiliyor.

Bunun dışında FIFA tarafından konulan kurallarda 100 numaranın olmamasında ki en büyük etken. federasyonları forma numaraları hakkında kuralları bulunuyor. Bu kurallar numaraların 1 ile 99 arasında sınırlı kalmasına ve bu sebepten 100 numaranın geçersiz olmasına sebep oluyor.

Ancak bazı ülkelerde bu kural bulunmuyor. Meksika gibi Güney Amerika ülkelerinde 1,2 ve 3 basamaklı sayılar formalarda kullanılabiliyor.