Futbolcuların çoraplarına delik açmalarının nedeni bakın neymiş…
ensonhaber.com

maçlarını izlerken dikkat çeken detaylar arasında futbolcuların yırtık çorapları ilk sıralarda yer alır. Hangi ülkenin takımında olursa olsun bazı futbolcular çoraplarına delik açmayı tercih eder.

Bu futbolcular arasında ise en dikkat çekici olanları Neymar, Kyle Walker ve Bukoya Saka’dır. Çoraplarına delik açmalarının nedeni ise çoğu kişi tarafından sebebi bilinmeyen detaylar arasında yer alır.

Bu ilginç detayın veya alışkanlığın öyle bir sebebi varmış ki şaşırmamak elde değil. Bakın çorap delmek bu futbolcular için basit bir totem mi yoksa bilimsel bir açıklaması bulanan bir detay mı?

Çorapları deliyorlar çünkü…

Futbol severlerin dikkatini çeken ama anlamlandıramadığı detaylar arasında yer alan çorapları delme aslında bacaklarının kaslı ve geniş olmasından kaynaklanıyormuş.

Birçok futbolcunun çoraplarını delmesi oldukça mantıklı bir sebep olan baldır kaslarının baskısını azaltmak için sıkı lastiklere sahip olan çorapların kaslarına olan baskısını azaltmak amacıyla yapıyorlarmış.

Her ne kadar bu eylem için bilimsel bir kanıt bulunmuyor olsa da futbolcuların çoraplarına açtığı delikler sayesinde çorabın sıkılığını azaltabiliyor, kramp sorunu belli bir ölçüde azaltabiliyor ve böylelikle performanslarını da arttırabiliyorlar.