Kol ve bacakları çabuk moraranlar dikkat! Meğer o hastalığın habercisiymiş…
ensonhaber.com

Kol ve bacaklarınızda oluşan morlukların belli başlı sebepleri olabiliyor. İster bir yere çarpın ister çarpmayın kol ve bacaklarınızda bir anda oluşan morarmalar oldukça can sıkıcı olabiliyor.

Çeşitli sorunlarından kaynaklanabilen ve çabucak oluşan bu morarmalar sıcak havaların başlamasıyla da artış gösteriyor.

Sizin de kollarınız ve bacaklarınız çabucak morarıyorsa bakın hangi hastalığın habercisi olabiliyormuş. Bu şekilde morarıyorsa dikkat!

Kol ve bacaklarda bu şikayetler varsa….

Kol, bacak ve kalçalarda aşırı yağ birikmesi sonucunda oluşan morarmalar ağrılara da neden olabiliyor. Sizin de yaşadığınız morarmalarda bu belirtiler varsa Lipödem hastalığının belirtisi olabiliyormuş.

Çoğunlukla kadınlarda görülen, ergenlik dönemi sonrası veya 30’lu yaşlarda belirginleşen lipödem semptomları menopoz ile birleştiğinde şiddetlenebiliyor. Gelişiminde genetik yatkınlık ve hormonal faktörler etkili olan; özellikle hormon tedavileri, doğum kontrol hapları ve hamilelik dönemlerinde gelişimi artan lipödem erkeklerde nadiren görülüyor.

Lipödem belirtileri, vücutta anormal yağ birikimi olan bölgelerde ortaya çıkıyor. En sık görülen şikayetler vücutta simetrik şişlik ve ağrı/hassasiyet olarak sıralanıyor. Ayaklar daha az etkileniyor; ağrılar dokunma, basınç veya hareket sırasında artabiliyor. Eğer sizin de şikayetleriniz bu şekilde ise mutlaka bir uzamana danışmanızda fayda var.