Salça böyle gözüküyorsa sakın yemeyin! Sağlığınızı tehdit ediyor…
ensonhaber.com

Her evde mutlaka bulunan ve yemeklerin olmazsa olmazları arasında salça ilk sırada yer alır. Her ne kadar verdiği lezzet sebebiyle severek kullanılıyor olsa da salça kısa sürede bozulabilen ürünler arasında yer alıyor.

Bozulan salçalar bazı hastalıklarında tetikçisi olabiliyor. Evde bulunan salçalarınızın üzerinde oluşmaya başlayan bu görüntü sağlığınız açısından tehdit oluşturuyor.

Sağlığınız için tehdit oluşturmamak için o şekilde gözüken salçayı temizlemeden direk çöpe atmanız gerekiyor. Bakın salça nasıl göründüğünde tehdit oluşturuyormuş…

Ağzınıza sakın sürmeyin…

Salçalarda en sık yaşanan sıkıntıların arasında yer alan küf sorunu küflü bölgelere temizlenerek kullanılmaya devam edilir. Meğer bu şekilde tüketilmeye devam eden salçaların ise açısından tehlikeli olduğu ve ağıza bile sürülmemesi gerekiyormuş.

Yumuşak ve nemli bir yapıya sahip olan salçaların üzerinde oluşan küfler her ne kadar üst tabakadan alınsa dahi küf aslında ne yazık ki içe doğru işlemiş bir durumdadır.

Hemen her yiyecekte oluşabilen küfler her ne kadar yüzeysel olarak gözüküyor olsa da yiyeceklerin derinliklerine kadar ulaşabilirler. Bu durumda da yiyeceklerde oluşan küfler gözle görülmeyecek mikroorganizmaları içerisinde barındırdığından yiyecekleri sadece yüzeysel olarak etkilemediklerinden sağlığınız açısında da olumsuz etkiler sunabilir.

Küfün içerisinde barındırdığı mikotoksinler tüketildiği durumda vücuda alınan miktara bağlı olarak bazı hastalıklara neden olabilmektedir. Özellikle de hassas bir mideye sahip olan kişiler salçanın üzerindeki küfleri temizlese dahi sindirim sorunları yaşamasına neden olabilirler. Bu nedenle küflenmiş salçaların kesinlikle tüketilmemesi gerekmektedir.