Tırnak diplerinizi hemen kontrol edin! Tırnak dibindeki leke meğer o hastalığın habercisiymiş…
ensonhaber.com

Dermatoloji uzmanlarının bir araya gelerek gerçekleştirdikleri 6. Karadeniz Dermatolojide Yenilikler Sempozyumu Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde başladı. 3 gün sürecek olan sempozyumda çeşitli yerlerden gelen cildiye uzmanları çeşitli noktalara dikkat çektiler.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Müge Güler Özden’in kongre başkanlığını yaptığı sempozyumda cilt kanserleri ve hastalıklarıyla alakalı yenilikler, tedavi yöntemleri, tanı ve bu hastalıklarla mücadele yöntemleri masaya yatırılarak konuşuldu.

Gerçekleştirilen sempozyum birçok yeniliğin kamuoyuna duyurulmasında da öncü oldu. Cilt kanserlerine dikkat çeke uzmanlar tırnak diplerinde meydana gelen siyahlıklar hakkında da uyarılarda bulundu.

Siyah leke deyip geçmeyin!

Söz konusu sempozyumda tırnak diplerinde oluşabilecek hastalıklara da değinen uzman isim belki de çoğu kişinin umursamadığı ancak oldukça önemli olabilecek bir belirti olan siyah lekelerden bahsetti.

Prof. Dr. Özden tırnak diplerinde oluşan ve çoğu kişi tarafından görmezden gelinen siyah lekeler hakkında, “Tırnaklarda lekeler, daha doğrusu siyah çizgilenmeler cilt altı kanserinin bir bulgusu olabilir. Aynı cildin herhangi bir yerinde cilt kanseri görülebileceği ve bir ben gördüğümüzde bunun bir dermatolog tarafından bilgisayar desteğinde muayene edilmesi gerektiği gibi tırnak dibinde de bu gelişebilir ve tırnak dibinde görülen bir siyah leke gerçekten ciddi anlamda bilgisayarla muayene edilmesi gereken bir cilt kanseri öncüsü olabilir.

Cilt kanseri erken müdahale edilirse hayat kurtaracak, yüzde 90 şifa sağlanacak, iyi huylu bir tedavi ile düzelebilecek tümörken, geç kalındığında çok hızlıca ölümcül olabilecek, şiddetli ve agresif bir tümördür. Bu nedenle erken teşhis çok önemlidir” ifadelerini kullandı.