Uzmanlar açıkladı: Duyan çöpe atmak istiyor! İşte, evinizde en çok bakteri tutan o nesne…
ensonhaber.com

Evlerin olmazsa olmaz küçük ama oldukça aktif kullanılan nesneler yer alır. sırasında belki de en çok kullandığınız nesneler arasında yer alan siz farklı eşyaları temizlemek için kullanırken meğer üzerinde barındığı bakterilerle evinizin en kirli nesnesi oymuş.

Özellikle de temizlik takıntısı olan kişilerin aklının ucundan bile geçmeyecek olan o nesne adeta bakterilerin yuvası halindeymiş. Üzerinde barındırdığı bakteri neredeyse dışkı ile eşit olan o nesneyi öğrendikten sonra çöpe atmak isteyeceksiniz.

Yapılan araştırmalar sonucunda eşyaların ne kadar bakteri tuttuğu belirlenmiş ve temizlikte yaygın olarak kullanılan o nesne zirveye yerleşmiş. Bakın üzerinde bulundurduğu bakteriler nedeniyle çöpe atmak isteyeceğiniz o nesne neymiş.

Bakteri yuvasıymış…

ABD Ulusal Hıfzısıhha Vakfı tarafından 2011 senesinde yapılan bir araştırmada; 22 aileden, 30 nesnelik sürüntü alıp bakterilerin hangi nesnelerde en çok olduğuna bakıldı. İncelenen nesneler arasında arasında cep telefonları, evcil hayvan eşyaları ve mutfak malzemeleri gibi her gün kullanılan nesneler yer aldı.

Mutfaklarda eşyaları temizlemek için kullandığımız bulaşık süngeri ise şaşkınlık yarattı. Alınan sürüntü verilerine göre mutfak süngerleri yüzde 75 insan sağlığı için zararlı olan koliform bakterisine sahipliği yaptığı ortaya çıktı.

Diğer incelenen noktalar arasında ise bakteri oranlar şu şekilde kayıtlara geçti; yüzde 45 mutfak lavabosu, yüzde 32 mutfak tezgahı, yüzde 27 diş fırçası tutacağı, yüzde 18 kesme tahtası ve yüzde 9 banyodaki musluk kolları.