Yıllardır yanlış biliniyormuş! Meğer o tür sadece Türkiye’ye özgüymüş...
ensonhaber.com

Araştırmacılar tarafından bu kez yeni bir bitki türü değil yıllardan beri var olan ancak yanlış bilinen bir hayan türü keşfedildi. Türkiye’nin akrep faunası üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda o türün Türkiye’ye ait bir tür olduğu ortaya çıktı.

Celal Bayar Üniversitesi Öğretim üyelerinin gerçekleştirmiş olduğu çalışma ile birlikte Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yayılan akrep türü üzerinde araştırmalar gerçekleştirildi.

Irak’tan gelen aynı tür örnekler üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki popülasyonun sadece Türkiye’ye özgü olduğu keşfedildi.

O tür sadece Türkiye’ye özgüymüş…

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yayılan ve 'Mezopotamya akrebi' (Mesobuthus mesopotamicus) olarak tanımlanan akrep türü üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda 40 yıldır doğru bilinen bir yanlış daha ortaya çıkarıldı.

Irak’tan gelen örneklerle de yapılan çalışmalar sonucunda Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde var olan popülasyonun sadece Türkiye’ye ait olduğu keşfedilerek söz konusu olan akrep türüne 'Mesobuthus faiki' adı verildi.

Yapılan çalışmalar ABD’de akreplerle ilgili yayın yapan bir dergide de yayınlandıktan sonra Türkiye’deki bu yeni tür dünyasına kazandırılmış oldu.