Tolga Murat Balıkçı kimdir

Tolga Murat Balıkçı kimdir

Engelli vücut geliştirmede Kainat Avrupa ve üç kez de Dünya Şampiyonu sporcu.

Tolga Murat Balıkçı, 05 Ekim 1981 yılında doğdu. Babası"nın memuriyeti nedeni ile İzmir in Foça ilçesine taşındı. Orta okulu ve Liseyi de Foça da Cemil Midilli Lisesinde bitirdi. 1998 Yılında Foça’da trafik kazasında sol bacağını kaybetti. Bacağına protez takıldı. Aksayan eğitimini tamamladı. Adnan Menderes Üniversitesi İBF iktisat bölümünü 2005 yılında bitirdi. 
2009 yılı yerel seçimlerinde AK Parti’den aday adayı oldu fakat seçime giremedi.

4 Ekim 2009 tarihinde Türkiye Vücut Geliştirme Şampiyonası ve Dünya Şampiyonası  Seçmelerine engelliler kategorisi olmadığı için gösterici sporcu olarak katıldı.

21 Kasım 2009 tarihinde kendi imkanlarıyla dünyaya meydan okuyan Tolga Murat Balıkçı WFF - WBBF tarafından Estonya / Tallinn de düzenlenen Dünya Şampiyonasında engelliler kategorisinde dünya şampiyonu oldu.

19 Aralık 2009’da İzmir’de PERFECT NUTRİTİON tarafından düzenlenen MR. PERFECT yarışmasına dünya şampiyonu ünvanıyla davet edildi ve bir gösteri düzenledi.

08.05.2010 LİTVANYA / KAUNAS da Avrupa Şampiyonu oldu.

Daha sonra 29 Ekim 2010 tarihinde Slowakya / burusno da 60. MR. UNİVERSE yarışmasında MR universe unvanını alarak kainat şampiyonu oldu.

10-12 Aralık 2010 da Antalya Kemer'de yapılan IFBB Dünya Şampiyonasında ilk defa milli sporcu unvanını alarak  Türkiye adına yarıştı. Tekerlekli sandalye kategorisinde İtalya’yı geride bırakarak tekrar dünya şampiyonu oldu.

12 Haziran 2011 Genel Seçimlerine AK Parti İzmir 9. Sıra Milletvekili Adayı oldu.

Şu an Foça’da TOMUBA SPORT CENTER isimli salonu çalıştırıyor.


2012 DÜNYA TEKERLEKLİ SANDALYE VÜCUT GELİŞTİRME ŞAMPİYONASI MADALYA TÖRENİ

Murat Kurum: Üniversitelerimizi doğaya uyumlu yerleşke haline getirmek istiyoruzMurat Kurum: Toplumun tüm kesimlerini projemize dahil ediyoruzİstanbulda balıkçılara 18 cm denetimiMurat Kurum: Dünya Habitat Günü’ne ev sahipliği yapıyoruz