Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
476.073
0.23%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C

  22 Komutan IŞİD için bir araya geldi

  Washington'da ABD Genelkurmay Başkanı General Martin Dempsey'in başkanlığında, ABD ve 21 koalisyon ülkesinin askeri liderleri IŞİD'e karşı mücadeleyi görüşmek için toplandı.
  • 15.10.2014 - 10:44
  22 Komutan IŞİD için bir araya geldi

  abd

  Türkiye'yi, Genelkurmay Harekat Başkanı Korgeneral Erdal Öztürk'ün temsil ettiği toplantıda, ABD Başkanı Obama da kısa bir konuşma yaptı. Komutanlara göre IŞİD'e karşı sadece askeri mücadele yeterli olmaz.

  ''ASKERİ MÜCADELE TEK BAŞINA YETERLİ OLMAYACAK''

  ABD Savunma Bakanlığı Pentagon yetkilisi, askeri liderlerin, "IŞİD tehdidine karşı hava ve saha kampanyalarının entegrasyonu ve gerekli kaynakların sağlanması" gibi konularda daha derin bir konsensüsü sağlamak için bir araya geldiğini kaydetti. Toplantıya katılan askeri liderlerin, kampanyanın askeri boyutunun tek başına mücadeleyi sonuca taşımayacağı düşüncesine katıldığını belirten yetkili, ancak askeri liderlerin, koalisyonun askeri gücünün tüm başarıya katkı sağlayacağına dikkati çektiğini aktardı.

  ''DIŞLAYICI YÖNETİM, HOŞGÖRÜSÜZLÜK, EKONOMİK MAHRUMİYET''

  Yetkiliden edinilen bilgiye göre, toplantıda şu hususlar dikkati çekti: Bölgedeki zorlukların kökenlerinde etnik ve dini tansiyonlar, dışlayıcı yönetim, hoşgörüsüzlük ve ekonomik mahrumiyet yatıyor. IŞİD en ivedi terörist örgüt ama tek terörist örgüt değil. IŞİD tüm bölge genelindeki diğer örgütleri tasvir ediyor. IŞİD birçok cephede taktiksel ivmeye sahip olmasına rağmen, stratejik ivme koalisyonun. IŞİD kendini uyarlayabilen bir düşman. Koalisyon da gücünün tüm unsurlarını geliştirerek duruma adapte olacak.

  IŞİD SOSYAL MEDYADA ÇOK ETKİLİ

  IŞİD, propagandasını yaymak için sosyal medya ve bilgi araçlarını kullanmada çok etkili. Koalisyon da gerçekleri iletme ve IŞİD'in aktiviteleri ve vahşetine farkındalığı artırma noktasında bu yolları kullanmada daha etkili olmalı. Özellikle koalisyonun Arap partnerleri bu noktayı görüyor ve eylemde bulunuyor.

  Yetkili, ayrıca, askeri liderlerin, IŞİD ile mücadeleyi ileri götürmek için ilgili hükümetlere tavsiyede bulunma, her ülkenin kapasitesine en uygun katkıları yapması ve koalisyon güçlerinin havadan ve karadan, şimdiden sağladığı başarıyı artırmak için eyleme geçme noktasında mutabık kaldığını bildirdi. Koalisyonun askeri liderlerinin bir araya geldiği toplantının, birkaç gün sürmesi bekleniyor. Dün akşamki toplantının bir bölümüne ABD Başkanı Barack Obama da katılarak konuşma yapmıştı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir