Petrol
111.39
2.16%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
327.298
3.33%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  AB ülkelerinin dışişleri bakanları Rusya'ya yaptırım gündemiyle toplandı

  AB ülkelerinin dışişleri bakanları, Rus muhalif Aleksey Navalnıy'ın tutuklanması nedeniyle Rusya'ya yaptırım kararı başta olmak üzere yoğun bir gündemle bir araya geldi.
  • AA
  • 22.02.2021 - 11:58
  • Güncelleme : 22.02.2021 - 14:36
  AB ülkelerinin dışişleri bakanları Rusya'ya yaptırım gündemiyle toplandı

  AB ülkelerinin dışişleri bakanları, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in başkanlığında toplandı.

  RUSYA'YA YAPTIRIM MASADA

  Toplantıda, Rus muhalif Aleksey Navalnıy ve destekçilerinin tutuklanmasında insan hakları ihlalleri bulunduğu gerekçesiyle bazı Rus yetkililere yaptırım kararı alınması bekleniyor.

  Bakanlar ayrıca, ordunun darbe yaptığı Myanmar’daki bazı askeri yetkililere de yaptırım kararı alacak. Venezuela’da aralık ayında yapılan ve AB’nin adil olmadığı gerekçesiyle sonucunu tanımadığı meclis seçimlerdeki rolleri nedeniyle bazı seçim görevlilerine, ayrıca insan hakları ihlalleri gerekçesiyle bazı Venezuelalı yetkililere yaptırım uygulanması kararlaştırılacak.

  AB ülkelerinin dışişleri bakanları Rusya ya yaptırım gündemiyle toplandı #1

  İRAN DA GÜNDEMDE

  Bakanların gündeminde İran nükleer anlaşması, Belarus, Etiyopya ve Hong Kong’daki durum ile AB’nin ortak güvenlik ve savunma kültürünü güçlendirmeyi amaçlayan "Stratejik Pusula" adlı belge de bulunuyor.

  AB ülkelerinin dışişleri bakanları Rusya ya yaptırım gündemiyle toplandı #2

  BLINKEN DE KATILACAK

  ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken de Avrupalı bakanların toplantısına video konferans yöntemiyle katılarak yaklaşık 2 saat boyunca görüş alışverişinde bulunacak. AB ülkelerinin bakanlarının, tek tek söz alarak kendi ülkelerinin önem verdiği konularda konuşma yapması bekleniyor.

  Borrell, toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, Blinken'in toplantıya katılmasının transatlantik ilişkileri güçlendirme ve yenileme bakımından önemli bir fırsat olacağını söyledi.

  Rusya konusunda ise çok önemli bir oturum yapacaklarını vurgulayan Borrell, Navalnıy konusunda AB ile karşı karşıya gelen Rusya’nın tavrına nasıl karşılık verileceğini belirleyeceklerini aktardı.

  Borrell, "Bunu birlik içinde ve kararlı şekilde yapacağımızı ümit ediyorum." dedi.

  AB ülkelerinin dışişleri bakanları Rusya ya yaptırım gündemiyle toplandı #3

  AB ülkelerinin dışişleri bakanları Rusya ya yaptırım gündemiyle toplandı #4

  AB ülkelerinin dışişleri bakanları Rusya ya yaptırım gündemiyle toplandı #5


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir