Euro
15.2334
-0.06%
Dolar
13.4780
0.01%
Altın
800.9650
-0.02%
Borsa
1945
1.82%
Bitcoin
514.743
4.11%
0ºC
İstanbul
Çok bulutlu 0 C

  ABD'den Mali'deki darbeye kınama

  ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yazılı bir açıklama yayınlayarak, Mali'deki askeri darbeyi kınayıp, barışçıl diyalog çağrısı yaptı.
  • AA
  • 19.08.2020 - 18:05
  • Güncelleme : 19.08.2020 - 18:05
  ABD'den Mali'deki darbeye kınama

  ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo,  Mali'de dün Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita'nın zorla istifa ettirildiği darbeye ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı.

  "ABD, herhangi bir yönetimin zorla ele geçirilmesini kınadığı gibi Mali'de 18 Ağustos'taki ayaklanmayı güçlü biçimde kınıyor." ifadesini kullanan Pompeo, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), Afrika Birliği ve diğer uluslararası ortakların bu tür eylemlere karşı yaptığı kınamalara katıldıklarını bildirdi.

  BARIŞÇIL DİYALOG ÇAĞRISI

  Alıkonulan hükümet yetkilileri ve ailelerinin özgürlükleri ve güvenliklerinin sağlanması gerektiğini vurgulayan Pompeo “ABD, tüm siyasi ve askeri aktörleri anayasal hükümetin yeniden sağlanmasına yönelik çalışmaya davet ediyor.” ifadesini kullandı.

  Pompeo, Mali‘deki tüm paydaşları da “barışçıl bir diyalog sürecinde yer almaya” çağırdı.

  MALİ'DE NELER OLMUŞTU

  Mali'de Kati'deki bir askeri üste dün sabah saatlerinde hareketlilik yaşanmış ve üsten çıkan askeri araçlar, başkent Bamako'ya ilerlemişti.

  Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita'yı alıkoyan askerler, hükümetin istifasını talep etmişti.

  Darbeci askerler, Keita'nın yanı sıra Meclis Başkanı Moussa Timbine, Ekonomi ve Finans Bakanı Abdoulaye Daffe ve Dışişleri Bakanı Tieble Drame'yi alıkoymuştu.

  Keita, devlet televizyonunda yaptığı kısa konuşmasında istifa ettiğini duyurmuş, meclis ve hükümeti de feshettiğini açıklamıştı.

  ABD den Mali deki darbeye kınama #1


  Görüş Bildir