Petrol
94.25
-0.89%
Euro
18.2133
-0.22%
Dolar
17.9639
0.03%
Altın
1.025
-0.18%
Borsa
2884
0.94%
Bitcoin
435.340
-0.31%
21ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 21 C

  AB'den AstraZeneca'ya aşı tedariki uyarısı

  Brüksel, tedarik konusunda yapılan anlaşmada istenilen noktada olunmadığını bildirdi.
  • AA
  • 23.03.2021 - 15:22
  AB'den AstraZeneca'ya aşı tedariki uyarısı

  Avrupa Birliği (AB), AstraZeneca'nın koronavirüs aşısı tedariki ile ilgili açıklama yaptı.

  AB Komisyonu Sağlık ve Gıda Güvenliği Genel Müdürü Sandra Gallina, Avrupa Parlamentosu (AP) Bütçe Komitesi'nde, AB'nin aşı üreticileri ile yaptığı ön alım anlaşmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

  "ASTRAZENECA İLE CİDDİ SORUN YAŞIYORUZ"

  BioNTech-Pfizer ve Moderna'nın aşı sözleşmelerindeki taahhütlerini önemli ölçüde karşılamakta olduklarını belirten Gallina, AstraZeneca ile ise sözleşmeye ilişkin "ciddi sorun" yaşadıklarını vurguladı.

  Gallina, AstraZeneca aşısının daha uygun fiyatlı olduğu, daha kolay nakliye edildiği ve yılın ilk yarısında yüksek sayılarda tedarik sağlanacağı için tercih edildiğini anımsatarak, henüz AstraZeneca'nın taahhüt ettiği aşı miktarının dörtte birini bile alamadıklarını söyledi.

  AB den AstraZeneca ya aşı tedariki uyarısı #1

  Sandra Gallina

  "HAREKETE GEÇMEYİ PLANLIYORUZ"

  AB'nin bu konuda tedbir alacağına işaret eden Gallina, "Bu ihmal edilebilecek bir konu olmadığı için harekete geçmeyi planlıyoruz." diye konuştu.

  Gallina, AstraZeneca'nın AB'ye aşıları sağlaması için ellerindeki bütün araçları kullanmaya hazır olduklarını ifade etti.

  AB Komisyonu Başkanı Urusla von der Leyen, geçen hafta yaptığı açıklamada, AstraZeneca'nın ilk çeyrekte 90 milyon doz aşı sağlaması gerektiğini, bunu önce 40 milyon doza, sonra da 30 milyon doza indirdiğini, ikinci çeyrekte başta 180 milyon doz sağlamayı taahhüt ettiğini ancak bunu 70 milyon doza düşürdüğünü belirtmişti.

  AB den AstraZeneca ya aşı tedariki uyarısı #2

  BRÜKSEL'İN AŞI SÖZLEŞMELERİ

  AB'nin bugüne kadar opsiyonlar dahil olmak üzere BioNTech-Pfizer ile 600 milyon, AstraZeneca ile 400 milyon, Sanofi-GSK ile 300 milyon, Johnson & Johnson şirketiyle 400 milyon, CureVac ile 405 milyon, Moderna ile 460 milyon doz aşı almak için sözleşmesi bulunuyor.

  Şu ana kadar BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson firmaları tarafından üretilen aşılar AB'de kullanım onayı aldı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir