Dolar
8.0846
1.4748%
Euro
9.5548
1.1175%
Altın
1903.25
0.0709%
Borsa
1144.45
-3.8786%
G. Altın
494.747
1.5484%
Bitcoin
104905.18
1.8669%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 17 C
  ABD'li komutan Dillon'a Türkiye-YPG sorusu

  ABD'li komutan Dillon'a Türkiye-YPG sorusu

  YPG'yi müttefik olarak belirten Amerikalı komutan Dillon, Pentagon'dan basına YPG hakkında açıklamalarda bulundu.
  • 15.11.2017 - 04:49

  ABD Savunma Bakanlığı'na bağlanarak gazetecilerin sorularını yanıtlayan Amerikalı komutan Dillon, Türkiye hakkında sorulan soruya da cevap verdi.

  ABD li komutan Dillon a Türkiye-YPG sorusu #1

  DİLLON'A TÜRKİYE SORUSU

  Rakka'da daha önce DEAŞ'a karşı savaşan bazı YPG unsurlarının Afrin'e geçtiğini hatırlatan bir gazetecinin, Türkiye'nin Afrin'e operasyon yapmakla ilgili planı bulunup bulunmadığına ilişkin sorusu üzerine Dillon, bu konu hakkında herhangi bir bilgi sahibi olmadığını söyledi.

  ABD li komutan Dillon a Türkiye-YPG sorusu #2

   

  "ORTAĞIMIZ DSG'DİR"

  Gazeteci, "DEAŞ karşıtı operasyonlara katılmış Kürt güçler gibi güçleri koruma konusunda koalisyonun bir sorumluluğu var mı?" sorusunu da yöneltti. Bunun üzerine Dillon, ortaklarını koruduklarını daha önce gösterdiklerini ifade etti. Dillon, YPG'nin öncülüğünü yaptığı Demokratik Suriye Güçleri'ni (DSG) kastederek, "Burada da ortağımız DSG'dir. Bu da o şemsiyenin altına giren Kürtler, Yezidiler, Araplar, Hristiyanlar dahil herkestir." dedi.

  ABD li komutan Dillon a Türkiye-YPG sorusu #3

  "YPG'Yİ KORUYACAK MISINIZ?"

  Dillon, koalisyonun, DEAŞ dışında bir güç ile çatışması durumunda daha önce ABD'nin DEAŞ operasyonlarına katılmış olan YPG unsurlarını koruma sorumluluğu olup olmadığına yönelik soruyu ise şöyle yanıtladı:

  "DEAŞ ile mücadele eden ortaklarımızı destekleyeceğiz. Daha önce bir kere El Tanif bölgesinde birlikte çalıştığımız, DEAŞ ile savaşmak istemeyip başka çabalar içinde olan bir unsura bunu gösterdik. Onlarla ilişkilerimizi kestik. Takip etmek istedikleri şey bu olduğu için artık koalisyonun desteğini almadılar. Dolayısıyla senin soruna dolaylı bir cevap olarak, eğer DEAŞ ile savaşmıyorsanız ve bizimle aynı amaca yönelik çalışmıyorsanız koalisyonun desteğini alamazsınız."

  Görüş Bildir