Petrol
92.88
0.58%
Euro
18.2782
0.18%
Dolar
17.9538
0.22%
Altın
1.026
0.42%
Borsa
2913
0.00%
Bitcoin
434.785
0.08%
23ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 23 C

  Akıncı: Ön şart kabul edecek durumumuz yok

  KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, yaptığı açıklamada, Rum tarafının varılan mutabakatlara uymayan tavrını sürdürdüğünü söyledi.
  • AA
  • 26.05.2017 - 14:21
  Akıncı: Ön şart kabul edecek durumumuz yok

  sdf

  Mustafa Akıncı, Kıbrıs müzakerelerinde, Rum lider Nikos Anastasiadis'in ön şartlarda ısrarının Rum tarafının resmi tutumu olduğunun kendilerine iletildiğini belirterek, "Bizim ön şart kabul edecek bir durumumuz yoktur." dedi.

  Böyle bir müzakere anlayışının mümkün olmadığına dikkati çeken Akıncı, şu değerlendirmelerde bulundu:

  "Anastasiadis'in istediği, 11 Şubat 2014 mutabakatında yer alan 'bütün konular birbiriyle bağlantılı şekilde konuşulur' prensibini tamamen bertaraf etmek, öncelikle güvenlik ve garanti başlığını bitirmek, eğer o olursa ondan sonra kasaya kilitlediğimiz haritaları çıkararak toprağı da bitirmek ve ondan sonra da 'geri kalan başlıklara da bakarız' diyor."

  "SONUÇ ÇIKINCAYA KADAR CENEVRE'DEYİZ"

  Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs Türk tarafının, "Bütün konuların birbiriyle ilişkili görüşülmesi" mutabakatına sadık kaldığını dile getirerek, İsviçre'nin Cenevre kentinde yapılması planlanan Kıbrıs Konferansı'na gitmeye ve sonuç üretinceye kadar Cenevre'de kalıp çalışmaya hazır olduklarını bildirdi.

  Ön şartlarla bir müzakere sürecine kesinlikle onay vermeyeceklerini vurgulayan Akıncı, "Anastasiadis'in tavrı 12 Ocak'ta tüm tarafların imzasıyla açıklanan konferans bildirgesine de aykırıdır. Bu noktada maalesef Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin çabaları bir sonuç vermedi çünkü Anastasiadis bu tavrını sürdürüyor." diye konuştu.
  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir