Petrol
83.31
0.68%
Euro
17.7939
0.34%
Dolar
18.4653
-0.05%
Altın
968.82
0.60%
Borsa
326
-0.65%
Bitcoin
367.065
4.40%
17ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 17 C
  Apple'ın yeni teknolojisine senato sorgusu

  Apple'ın yeni teknolojisine senato sorgusu

  Apple'ın 10. yıla özel ürettiği iPhone X adlı modelinde kullanacağını duyurduğu Face ID teknolojisine ABD Senatosu'ndan soruşturma geldi.
  • Haber Merkezi
  • 18.09.2017 - 16:19

  Teknoloji devi Apple’ın 10. yıla özel ürettiği iPhone X adlı modelinde kullanacağını duyurduğu Face ID teknolojisine ABD Senatosu’ndan soruşturma geldi.

  Apple ın yeni teknolojisine senato sorgusu #1

  SNOWDEN'DEN KORKUTAN AÇIKLAMA

  12 Eylül’de yapılan yeni telefon modellerinin tanıtımından sonra şu anda Rusya’da ikamet eden NSA’in eski çalışanı Edward Snowden bu teknolojinin güvenlik zafiyeti içerdiğiyle ilgili bazı açıklamalarda bulundu.

  Apple ın yeni teknolojisine senato sorgusu #2

  Sosyal medyada çok konuşulan bu olay sebebiyle birçok telefon kullanıcısı kişisel güvenlik ve gizlilik konusunda endişeye düştü. Konu üzerine ABD Senatosu'ndan Senatör Al Franken Face ID’den duyduğu endişenin giderilmesi için Apple CEO’su Tim Cook’a mektup yazdı.

  VERİLERİN SIZIDIRILMA İHTİMALİ

  Yapılan açıklamada Face ID ayrıntılarının telefonun kendisinde olacağı belirtildi. Ancak Senatör Franken, Apple’ın veya üçüncü bir tarafın bu verileri uzaktan kaydetmesinin mümkün olup olmadığını ve bu teknolojinin maskeler ve fotoğraflar tarafından kandırılamayacağından emin olmak için attığı tüm adımları bilmek istiyor.

  Apple ın yeni teknolojisine senato sorgusu #3

  Senatör Franken sorduğu sorularda Apple’ın Face ID algoritmasını yetiştirmek için kullandığı bir milyar yüz görüntüsünün nereden geldiğini soruyor ve Apple’ın müşterilerin faceprint’lerini başka bir amaçla kullanmayacağına dair güvence istiyor.

  APPLE GÜVENİLİRLİĞİ SARSILABİLİR

  Edward Snowded, Face ID’nin yüz taramayı normalleştirdiğini ifade ederek kesinlikle kötü amaçlarla kullanılacak bir teknoloji olduğunu belirtmişti. Ancak Apple firması güvenlik konusuna verdiği önem ve bu alanda yaptığı yatırımlarla ön plana çıkıyor. Birçok Apple kullanıcısı güvenli olduğu gerekçesiyle firmayı tercih ettiklerini belirtiyor.

  Apple ın yeni teknolojisine senato sorgusu #4

  BİLGİ VERMEYİ REDDETMİŞLERDİ

  Apple, FBI’nın San Bernardino’da gerçekleşen ve 14 kişinin ölümüne sebep olan terör saldırısında ele geçirdiği şifreli iPhone 5c model telefondaki iletişim bilgilerine ulaşma talebini reddetmiş ve olay Silikon Vadisi’nin en çok konuşulan hadiselerinden biri olmuştu.


  Görüş Bildir