AB Komisyonu, Hollandalı gazetecinin Yunanistan'dan ayrılmaya zorlanmasına sessiz
AA

Beugel'in, basın toplantısında Miçotakis'i geri itmelerle ilgili yalan söylemekle suçlamasının ardından ülkeyi terk etmek zorunda kalmasına neden olan süreç, AA muhabiri tarafından AB Komisyonu sözcülerinin günlük basın toplantısında gündeme getirildi.

AB SÖZCÜSÜ: "BİLGİ SAHİBİ DEĞİLİZ"

Komisyon sözcülerinden Eric Mamer, meslektaşlarına da danıştıktan sonra soruya verecek yanıtları olmadığını, bilgi sahibi olmaları halinde dönüş yapabileceklerini söyledi.

AB Komisyonu, Hollandalı gazetecinin Yunanistan'dan ayrılmaya zorlanmasına sessiz

MİÇOTAKİS'E "YALAN SÖYLEMEYİN" DEMİŞTİ

Beugel, Miçotakis'e Hollandalı mevkidaşı Mark Rutte ile basın toplantısında, "Sığınmacıların geri itilmesi, Yunanistan'daki mültecilerle ilgili yalan söylemeyi ne zaman bırakacaksınız?" sorusunu yöneltmişti.

AB Komisyonu, Hollandalı gazetecinin Yunanistan'dan ayrılmaya zorlanmasına sessiz

HOLLANDA DIŞİŞLERİ'NDEN "AYRIL" TAVSİYESİ

Ertesi gün aşırı sağcı bir Yunan vatandaşının saldırısına uğrayan Beugel, kendini güvende hissetmediği gerekçesiyle ülkeden ayrılma kararı aldığını ifade etmişti.

Beugel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Hollanda Büyükelçiliği, Hollanda Gazeteciler Birliği ve Hollanda Dışişleri Bakanlığı (Yunanistan'dan ayrılmamı) şiddetle tavsiye ediyor. Çocuklarım da aynı şekilde." demişti.

AB Komisyonu, Hollandalı gazetecinin Yunanistan'dan ayrılmaya zorlanmasına sessiz

"IRKÇI GRUPLARDAN TEHDİT ALIYORUM"

Özellikle sosyal medyada milliyetçi grupların kendisine yönelttiği eleştirilere dikkati çeken Beugel, ayrılma kararının nedenine ilişkin olarak "Çünkü nefret söylemi, modern dijital cadı avı kontrolden çıktı. Bazen fiziksel ortamda da saldırıya maruz kalıyorum. Çok destek de görüyorum ama çok güçlü, nefret dolu, kadını hedef alan, cinsiyetçi, milliyetçi saldırganlık da söz konusu." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Başta Yunanistan olmak üzere bazı AB ülkelerinin sığınmacıları sınırlarından geri ittiklerine dair haberler son dönemde birçok uluslararası basın kuruluşunda geniş şekilde yer aldı. Şiddetin tanıkları, Yunan sınır birimlerinin aşırı güç kullanımı, darp, gerçek mühimmat kullanımı, yasa dışı gözaltı ve Türkiye'ye sistematik geri itmeler de dahil olmak üzere çok sayıda hukuk ihlaline işaret ediyor.

Tüm kanıtlara, haberlere ve yetkili kuruluşların açıklamalarına rağmen geri itmelere ilişkin haberler gelmeye devam ediyor. AB'nin sığınmacıları geri itme çalışmalarına sessiz kalması dikkati çekiyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)