Petrol
112.79
0.77%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
479.927
-0.25%
18ºC
İstanbul
Güneşli 18 C
  Alman basını: PKK'lılar yine aptal yerine kondu

  Alman basını: PKK'lılar yine aptal yerine kondu

  Türkiye'nin Afrin'deki teröristleri temizlemek için hazırlandığı operasyonun kimleri rahatsız ettiği tek tek gün yüzüne çıkıyor.
  • Haber Merkezi
  • 20.01.2018 - 12:48

  almanya

  Türkiye’nin Afrin operasyonu Alman basınındaki yorum köşelerinde geniş yer buldu.

  Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Rainer Breul, Türk hükümetinin Suriye'ye asker gönderme konusunda ölçülü hareket etmesini umduklarını söyleyerek Afrin'e düzenlenen operasyondan rahatsız olduklarını dile getirmişti.

  Alman basını da teröristler için ağıt yakmaya başladı bile. Berliner Morgenpost gazetesi Afrin'e olası bir askeri harekat karşısında Batı'nın PKK'lı teröristleri yalnız bıraktığı görüşünü savundu.

  "NE KADAR ACI BİR TECRÜBE"

  Haberde, "Ankara için bu harekat YPG'yi hedef alan bir terörle mücadele operasyonu. Ancak YPG, DEAŞ'a karşı mücadelede Batı'nın en sıkı partneri. Türkiye'nin ABD'nin PKK müttefiklerine karşı saldırıları aynı zamanda gücendirici bir meydan okuma anlamı da taşıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan saldırı tehdidini defalarca tekrarlamış, ancak Washington bu tehditleri ciddiye almamıştı. Bu bir hataydı. Görünen o ki teröristler Irak'taki gibi Suriye'de de Batılı partnerleri tarafından yüz üstü bırakıldı. Demek ki demokratların güvenirliğine inanmak tehlikeli bir iş. Ne kadar acı bir tecrübe.”

  "APTAL YERİNE KONAN YİNE PKK OLDU"

  Süddeutsche Zeitung'da yayınlanan "İhanete uğradılar" başlıklı yorumda ise özetle şu görüşlere yer veriliyor: "Orta Doğu siyasetinde her şey olabilir. Ama değişmeyen şey, sonunda aptal yerine konanın PKK'lıların olmasıdır. Bu kaide son olarak Irak'ta tekerrür etti. Musul'da DEAŞ'ı yenen PKK, uluslararası toplum tarafından ödüllendirileceklerinden emindi. Hesap tutmadı. Beceriksizce düzenlenen bağımsızlık referandumunun ardından Bağdat ile çıkan kavgada yalnız kaldılar ve kaybettiler. Suriye'deki teröristlerin durumu da farklı değil... Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan teröristlerin kantonu Afrin'e operasyon düzenletirse, bunun nedeni bu küçük bölgenin kendisini askeri açıdan tehdit etmesi değil. Oradaki teröristlerin özerk yönetimi, Türkiye‘de cezaevinde yatmakta olan PKK lideri Abdullah Öcalan'ın görüşleri üzerine kurulu olduğu için Erdoğan‘ı siyasi ve sembolik anlamı açısından rahatsız ediyor. ABD ile Rusya'nın sadece adet yerini bulsun diye homurdanacaklarını, ama Erdoğan'a zorluk çıkarmayacaklarını o da biliyor. Zira her iki büyük gücün de ona ihtiyacı var; birinin NATO müttefiki olarak, diğerinin de Suriye'deki kaosu belki bir gün düzene sokabilmek için. Sonuçta aptal yerine konan yine PKK oldu."

  Allgemeine Zeitung gazetesi ise Türkiye'nin operasyon tehdidinde Trump yönetiminin zaafiyetinin rol oynadığı görüşünde.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir