Euro
10.3005
-0.08%
Dolar
8.7659
0.05%
Altın
493.54
0.54%
Borsa
1.401
0%
Bitcoin
388.494
1.94%
13ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 13 C
  Fransız bakandan Sarı Yelekliler için yabancı güç iddiası

  Fransız bakandan Sarı Yelekliler için yabancı güç iddiası

  Fransa Kadın ve Erkek Eşitliğinden Sorumlu Devlet Bakanı Marlene Schiappa, Sarı Yelekliler'in gösterilerini finanse eden "yabancı bir gücün" olabileceği iddiasında bulundu.
  • AA
  • 10.01.2019 - 21:05
  • Güncelleme : 10.01.2019 - 21:05

  Schiappa, France Inter radyosunda Sarı Yelekliler'in gösterilerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

  "GÖSTERİLERDE ŞİDDETE BAŞVURANLARI KİM FİNANSE EDİYOR"

  Sarı Yelekliler'in hafta sonu düzenlediği gösteride 2 polisi darbeden, eski boksör Christophe Dettinger için başlatılan yardım kampanyasına ilişkin yaptığı eleştirilerin neden olduğu tartışmalara değinen Schiappa, şunları kaydetti:

  "Yardım kampanyasına katkıda bulunanların tek tek isimlerini istemedim. Bu beni ilgilendirmez. Sorduğum soru şu; gösterilerde şiddete başvuranları kim finanse ediyor? Yabancı güçler mi? İtalyan yetkililerin açıklamaları göz önüne alındığında bu soru anlamsız değil."

  Schiappa, aylardır ölüm tehditi ve hakaret içeren mesajlar aldığını belirterek, Dettinger hakkında yaptığı açıklamalardan dolayı da kısa sürede bir dizi hakarete uğradığını, bu nedenle suç duyurusunda bulunduğu söyledi.

  "SUÇA ORTAK OLMAK VE TEŞVİK ETMEK DEMEKTİR"

  Schiappa, salı günü France Info radyosunda yaptığı açıklamada, 2 polisi darp eden Dettinger'e ilişkin, "Burada çok ağır bir suç işleyen biri var. Kamu düzenini sağlayan görevli polisleri döven bir kişi var. Bu çok ciddi. Bunu desteklemek suça ortak olmak ve teşvik etmek demektir." ifadelerini kullanarak, para verenlerin kimlerin olduğunun bilinmesinin faydalı olacağını söylemişti.

  Sarı Yelekliler, Bakan'ın söz konusu yardım kampanyası hakkında yaptığı açıklama nedeniyle, sosyal medyadan tepki göstermişti.

  DETTİNGER TUTUKLANDI

  Bu arada Fransız basınında yer alan haberlere göre, Paris'te Sarı Yelekliler'in cumartesi günü düzenlediği gösteride birkaç polisi dövdüğü gerekçesiyle pazartesi günü gözaltına alınan Dettinger, tutuklandı.

  Haberlerde, boksta 2007'de Fransa şampiyonluğu bulunan Dettinger'in duruşmasının, 13 Şubat'a ertelendiği belirtildi.

  Dettinger için düzenlenen yardım kampanyasında, yaklaşık 117 bin euronun toplandığı kaydedildi.

  İTALYA'DAN SARI YELEKLİLER'E DESTEK

  İtalya Başbakan Yardımcısı ve sistem karşıtı 5 Yıldız Hareketi (M5S) lideri Luigi Di Maio, M5S'nin internet sitesinde birkaç gün önce yayınladığı açıklamada, Sarı Yelekliler'e hitaben şunları kaydetmişti:

  "Sizinki, bizim 5 Yıldız Hareketini ve 4 Ekim 2009'dan itibaren milyonlarca İtalyanı canlandıran aynı ruh. Yeni bir Avrupa doğuyor. Sarı Yelekliler'in, hareketlerin, direkt demokrasinin Avrupası."

  Di Maio, mevcut Fransa yönetimini "vatandaşlarının taleplerine kulak tıkamakla" suçlamış ayrıca M5S olarak Sarı Yeleklilere destek vermeye hazır olduklarını belirtmişti.

  İtalya'da diğer hükümet ortağı aşırı sağ görüşlü Lig partisinin lideri ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini de her türlü şiddeti kınayarak, Sarı Yelekliler'in gösterilerine destek verdiğini ifade etmişti.

  Fransa Avrupa Birliği Bakanı Nathalie Loiseau da iki gün önce gazetecilere yaptığı değerlendirmede, İtalya'daki Hükümet ortaklarını Fransa'nın içişlerine karışmakla suçlamıştı.

  PROTESTOLAR

  Fransa'da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım 2018'de başlayan ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Emanuel Macron yönetimine karşı dönüşen eylemler, ülkede son yılların en şiddetli protestosu haline geldi.

  Protestolarda polisle eylemcilerin ara ara çatışması, kamu kurumlarına saldırılar, mağazaların yağmalanması, araçların ve çöp bidonların yakılması, sokaklarda alevlerin yükselmesi, polisin eylemcilere sert müdahalesi dikkati çekti.

  Gösterilerde şimdiye kadar 10 kişi hayatını kaybetti, binden fazla kişi yaralandı.

  Sarı Yelekliler'in eylemlerinde çıkan olaylarda şu ana kadar 5 bin 600 kişi gözaltına alınırken, binden fazla kişiye ise hapis cezası verildi.

  Ekonomik yönden ise eylemler 58 bin kişiyi işsiz bırakırken, gösterilerin devlete maliyeti 32 milyon euro oldu.

  Bununla beraber gösteriler nedeniyle alışveriş merkezlerinin zararı, 2 milyar euroyu geçti.

  Günün önemli gelişmeleri VİDEO

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir