Petrol
82.35
-0.40%
Euro
19.5816
0.17%
Dolar
18.6383
0.00%
Altın
1.064
0.57%
Borsa
5001
0.00%
Bitcoin
321.738
-1.24%
12ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 12 C

  Yunanistan'da göçmen kampı uygulaması istifa ettirecek

  Uygulamaya itiraz eden Sisam Belediye Başkanı Yorgos Stancos ve belediye meclis kurulu üyeleri, topluca istifa kararı aldı.
  • AA
  • 21.11.2019 - 02:24
  Yunanistan'da göçmen kampı uygulaması istifa ettirecek

  Sisam Adası (Samos) Belediye Başkanı Yorgos Stancos, hükümetin aralarında Sisam’ın da bulunduğu 5 adaya kapalı kamp inşa edeceğini açıklamasının ardından, gece saatlerinde gerçekleştirilen olağanüstü meclis toplantısında konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

  Yunanistan da göçmen kampı uygulaması istifa ettirecek #1

  "5 BİN KİŞİLİK KAMPI KABUL EDEMEYİZ"

  Sisam’a 5 bin kişilik yeni bir kamp inşa edilmesini ne kendisinin ne de ada halkının kabul edeceğini belirten Stancos, hükümetin bu konudaki kararını geri almaması durumunda görevinden istifa edeceğini açıkladı.

  Belediye meclisi üyelerine bu konuda kendisini desteklemeleri çağrısında bulunan Stancos, istifa kararını yazılı olarak Başbakan Kiryakos Miçotakis’e ileteceğini bildirdi.

  Yunanistan da göçmen kampı uygulaması istifa ettirecek #2

  BELEDİYE MECLİSİ DE İSTİFA EDECEK

  Belediye meclisindeki iktidar ve muhalefet meclis üyeleri de Stancos’un istifasının ardından kendilerinin de göreve devam etmeyeceklerini belirterek, hükümetin bu konudaki kararını protesto etmek amacıyla topluca istifa edeceklerini açıkladılar.

  Yunanistan da göçmen kampı uygulaması istifa ettirecek #3

  Yunanistan Göçten Sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Alkiviadis Stefanis, Hükümet Sözcüsü Steliyos Peças ile yaptığı ortak basın toplantısında, yeni göçmen kanunu kapsamında alınan kararlar kapsamında, Midilli'deki Moria kampıyla Sakız ve Sisam adalarındaki kampların kapatılarak bunların yerine, her biri 5 bin kişilik 3 yeni kamp inşa edileceğini açıklamıştı. İstanköy ve Leros adalarındaki göçmen merkezlerinin de kapalı hale dönüştürülmesinin planlanlandığını bildiren Stefanis, yeni kampların dışında dolaşıma izin verilmeyeceğini vurgulamıştı.


  Görüş Bildir