Euro
14.1765
1.2%
Dolar
12.5723
1.64%
Altın
723.29
1.44%
Borsa
1.783
0.38%
Bitcoin
731.258
2.49%
21ºC
İstanbul
Hafif yağmur 21 C

  BAE destekli güçler, Sokotra'da 1000'den fazla kişiyi silahlandırdı

  Sokotra Valisi Remzi Mahrus, bölge dışından silahlı kişiler getirilmeye devam edildiğini söyledi.
  • AA
  • 28.09.2020 - 17:16
  BAE destekli güçler, Sokotra'da 1000'den fazla kişiyi silahlandırdı

  Suriye'de eli kanlı Esad rejimine yaklaşarak Orta Doğu'da Türkiye karşıtı cephe açmak isteyen, Libya'da darbeci Hafter'i destekleyen ve terör örgütü YPG/PKK'ya istihbarat desteği sağlayan BAE, bu kez Yemen açıklarındaki Sokotra'da sahneye çıktı.

  Sokotra Valisi Remzi Mahrus, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) destekli Güney Geçiş Konseyi (GGK) güçlerinin, Sokotra halkıyla savaşması için 1000'den fazla kişiyi silahlandırdığını bildirdi.

  Mahrus, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'ye gönderdiği ve Sokotra Adası hakkındaki son gelişmelerle ilgili bilgi verdiği mesajında, Sokotra'ya giriş çıkış noktalarında ve havalimanında çalışmaların askıya alındığını belirtti.

  1000'DEN FAZLA PARALI ASKER

  Meşru hükümetin izni olmadan ve liman makamlarının resmi protokolleri uygulanmadan iletişim araçları ve çeşitli ekipmanlar taşıyan bir gemiyle bölgeye pasaportsuz, vizesiz ve giriş mührü olmayan yabancı uyruklu kişilerin geldiğini ifade eden Mahrus, bölge dışından silahlı kişiler getirilmeye devam edildiğini, GGK'nin Sokotra halkıyla savaşması için paralı asker olarak 1000'den fazla kişiyi silahlandırdığını iletti.

  BAE destekli güçler, Sokotra da 1000 den fazla kişiyi silahlandırdı #1

  DEVLET KURUMLARI YAĞMALANIYOR

  GGK'nin özerk yönetimi, devlet kurumlarına saldırmayı ve yağmalamayı sürdürdüğünü aktaran Mahrus, ayrıca askeri karargahları yağmalamaya, buralardaki silahları satmaya ve adanın dışına kaçırmaya devam ettiklerini belirtti.

  Mahrus, GGK ve destekçileri tarafından adanın doğusu, batısı, kuzey ve güney sahilleri ile havaalanı çevresinde askeri noktalar kurulduğunu ifade etti.

  BAE DESTEKLİ GÜÇLER, EMNİYET VE YEREL YÖNETİM BİNALARINI ELE GEÇİRDİ

  Vali Mahrus, Sokotra'nın GGK güçlerinin eline geçmesinin ardından vilayetteki diğer hükümet yetkilileriyle adadan ayrılıp doğudaki Mehra kentine gitmek zorunda kalmıştı.

  BAE destekli GGK'ye bağlı silahlı unsurlar, 19 Haziran'da hükümet güçlerinin çekilmesinin ardından Sokotra Adası'nın merkezi Hadibu'daki emniyet binası ve yerel yönetim binalarında kontrolü ele geçirmişti.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir