Petrol
85.42
-1.68%
Euro
19.6306
0.07%
Dolar
18.6344
0.01%
Altın
1.077
-0.31%
Borsa
4963
-1.65%
Bitcoin
321.029
-0.02%
12ºC
İstanbul
Bulutlu 12 C

  Belçika, tam aşılı kişilere kapılarını açıyor

  Belçika hükümeti, uluslararası seyahetlerde iki doz aşılı olan ve ikinci aşının üstünden en az iki hafta geçmiş olan kişilere seyahat izni vereceğini bildirdi.
  • AA
  • 25.06.2021 - 05:17
  • Güncelleme : 25.06.2021 - 05:22
  Belçika, tam aşılı kişilere kapılarını açıyor

  Belçika hükümeti uluslararası seyahat kararnamesini bugün yayınladı.

  1 Temmuz'dan itibaren, Türkiye'nin de içinde bulunduğu kırmızı listede olan AB dışındaki ülkelerin birçoğundan Belçika'ya gelecek kişilerin, aşılarının tam olması halinde zorunlu olmayan seyahatlerine izin verilecek.

  İKİNCİ DOZUN ÜZERİNDEN EN AZ İKİ HAFTA GEÇMİŞ OLMASI GEREK

  Aşılanmış kişilerin iki dozu da almış ve ikinci dozun uygulanmasının üzerinden en az iki hafta geçmiş olması gerekecek.

  Belçika, Avrupa İlaç Ajansı'nın bugüne kadar onay verdiği BioNTec-Pfizer, AstraZeneca, Moderna ve Johnson and Johnson aşılarını olmuş kişileri kabul edecek.

  Belçika, tam aşılı kişilere kapılarını açıyor #1

  AŞILI OLDUKLARINI KANITLAMALARI İSTENECEK

  Belçika'ya seyahat etmek isteyen kişilerin tam olarak aşılı olduklarını kanıtlamaları istenecek. Bunun için AB'nin Dijital Kovid Sertifikası veya benzeri bir belge sunulması gerekecek.

  Bu belgenin Belçika makamlarınca tanınması için AB'nin veya Belçika'nın aşı sertifikası konusunda ikili anlaşma yaptığı ülkeler tarafından verilmiş olması şartı aranacak.

  AB DIŞINDAKİ RİSKLİ BÖLGELER

  AB dışında bulunan ve yüksek riski temsil eden 'kırmızı bölgedeki' ülkelerin bazıları ise 'çok yüksek riskli' olarak sınıflandırılacak. Bu ülkelerden Belçika'ya zorunlu olmayan seyahatlere izin verilmeyecek.

  ÇOK RİSKLİ ÜLKELER ARASINDA TÜRKİYE YER ALMAYACAK

  Çok yüksek riskli ülkeler koronavirüsün 'Delta' gibi varyantlarının çokça görüldüğü ülkeler olacak. Bunlar arasında Hindistan, Brezilya, Güney Afrika gibi ülkeler bulunuyor. Bunlara cumartesi gününden itibaren İngiltere, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Pakistan, Gürcistan, Tunus gibi 27 ülke eklenecek. Listeye eklenecekler arasında Türkiye bulunmuyor.Belçika, tam aşılı kişilere kapılarını açıyor #2

  BELÇİKA'YA SEYAHAT İZNİ OLAN ÜLKELER

  Belçika'ya şu anda sadece AB'nin de 'beyaz listesinde' bulunan Avustralya, Yeni Zelanda, Ruanda, Singapur, Güney Kore, Tayland, İsrail ve Japonya'dan gelecek kişilerin turistik seyahatlerine izin veriliyor.

  Yakında listeye ABD; Arnavutluk ve Lübnan'ın da eklenmesi bekleniyor.


  Görüş Bildir