Petrol
109.67
0.52%
Euro
17.4952
-1.86%
Dolar
16.5406
-2.04%
Altın
971.33
-2.09%
Borsa
2541
-0.50%
Bitcoin
346.819
-4.76%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C
  Birleşmiş Milletler'de Suriye atışması

  Birleşmiş Milletler'de Suriye atışması

  BMGK'da düzenlenen Suriye'ye insani yardım ulaştırılması konulu toplantı, Rusya ile bazı ülke temsilcilerinin atışmalarına sahne oldu.
  • AA
  • 27.10.2016 - 02:04

  Toplantının başında konuşan BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O'Brien, Halep'in ölüm bölgesi haline geldiğini belirterek, geçen ayki raporundan bu yana Halep'in doğusunda 400'den fazla kişinin hayatını kaybettiğini, 2 binden fazla kişinin de yaralandığını dile getirdi.

  "ISINMAK İÇİN CESET TORBALARINI KULLANIYORLAR"

  Halep'in doğusunda kısmen kullanılabilen sadece 6 hastane ve 30'a yakın doktor kaldığını anlatan O'Brien, "Halep'te insanlar battaniye bulamadıkları için ısınmak amacıyla ceset torbalarını kullanıyor." dedi.

  Birleşmiş Milletler de Suriye atışması #1

  "NE KURTARACAK SURİYE, NE DE SURİYE HALKI KALACAK"

  Savaşı sonlandırmak ve insani yardım ulaştırmak sorumluluğunun BM Güvenlik Konseyinin üzerinde olduğunu ancak aylardır hiçbir şey yapılmadığını vurgulayan O'Brien, "Her ay, BMGK'ya Suriye'de daha da kötüye giden insani durumu anlatmaya geliyorum ve artık bu duruma büyük öfke duyuyorum." diye konuştu.

  BMGK'nin eylemsizliğine tepki gösteren O'Brien, "Eğer önlem almazsanız ne kurtaracak Suriye ne de Suriye halkı kalacak. Suriye, bu Konseyin utanç mirası olacak. Bu geri dönüşü olmayan trajediyi engellemek sizin elinizde." ifadelerini kullandı.

  CHURKİN: VAAZ DİNLEMEK İSTESEYDİK, KİLİSEYE GİDERDİK

  Rusya'nın BM Daimi temsilcisi Vitaly Churkin ise konuşmasında O'Brien'ın sözlerine tepki göstererek, "Vaaz dinlemek istesek kiliseye giderdik." dedi.

  O'Brien'ı "adil ve dürüst olmamakla" itham eden Churkin, "O'Brien konuşmasında Halep'te 8 günlük ateşkesten hiç söz etmedi." ifadelerini kullandı.

  Birleşmiş Milletler de Suriye atışması #2

  POWER: RUSYA, SURİYE'DE SAVAŞ SUÇLARINA BİR GÜN ARA VERDİ

  ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power da Churkin'in bu sözlerine tepki göstererek, "Suriye'de savaş suçlarına bir günlük ara verdiniz diye teşekkür beklemeyin." diye konuştu.

  İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Matthew Rycroft da Churkin'e tepki göstererek, "Rusya'nın asla müdafaa edilemeyecek eylemleri savunmak için düştüğü seviyeyi görmek acıklı." dedi.

  "ESED REJİMİ FANTEZİ DÜNYASINDA YAŞIYOR"

  Konseyde, Esed rejimi temsilcisi Beşar Caferi söz alınca Batılı ülke temsilcileri salonu terk etti. Rycroft, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Esed rejiminin Rusya'dan bile daha derin bir "fantezi dünyasında yaşadığı" için konuşmayı dinlemeden salondan çıktığını duyurdu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir