Euro
14.009
4.02%
Dolar
12.369
3.08%
Altın
712.88
3.27%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
701.798
0.64%
16ºC
İstanbul
Bulutlu 16 C

  Brezilya parlamentosundan Bolsonaro'ya 9 suçlama

  Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun, koronaya karşı ihmalkar davrandığını araştırmak için kurulan Parlamento Araştırma Komisyonu, başkanın 9 suçla itham edildiği raporu onayladı.
  • AA
  • 27.10.2021 - 06:51
  Brezilya parlamentosundan Bolsonaro'ya 9 suçlama

  Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun suçlandığı raporda yeni gelişmeler yaşandı.

  Koronavirüs salgınıyla mücadelede ihmalkar davranıp davranmadığını araştırmak için kurulan Parlamento Araştırma Komisyonu (CPI), Bolsonaro'nun 9 suçla itham edildiği nihai raporu onayladı.

  Brezilya parlamentosundan Bolsonaro ya 9 suçlama #1

  RAPOR MAHKEMEYE SUNULACAK

  Senato'da yapılan oylamada, CPI üyeleri 4 ret oyuna karşı 7 kabul oyuyla, Bolsonaro'nun, insanlığa karşı işlenen suçlar, salgın ve sağlık önlemlerinin ihmali gibi 9 suçtan itham edildiği rapora onay verdi. Bolsonaro hakkında adli işlemlerin başlaması talebiyle rapor, Cumhuriyet Başsavcısı Augusto Aras'a ve Yüksek Mahkeme Yargıcı Alexandre de Moraes'e sunulacak.

  Kongre üyelerinin insanlığa karşı işlenmiş suçlarla itham ettiği ilk Brezilya Devlet Başkanı olan Bolsonaro hakkında Lahey'deki Uluslararası Adalet Divanı'na (UAD) da şikayette bulunulacak.

  Brezilya parlamentosundan Bolsonaro ya 9 suçlama #2

  OĞULLARI DA SUÇLANIYOR

  Raporda, Bolsonaro'nun yanı sıra aralarında Bolsonaro'nun oğullarının, eyalet valilerinin ve eski Sağlık Bakanı'nın da bulunduğu 80 kişi suçlanıyor.
  Bolsonaro'nun halkı defalarca sosyal mesafe kuralına uymamaya teşvik ettiği, maske kullanımına karşı çıktığı ve kalabalıkların oluşmasına neden olduğu kaydedilen raporda, bunun, "doğal bulaşmanın sürü bağışıklığına neden olacağı düşüncesinin" ve "sadece ekonomik faaliyetlerin hızlı bir şekilde yeniden başlatılmasını amaçlayan siyasi bir kararın" sonucu olduğu ifade edildi.

  Brezilya parlamentosundan Bolsonaro ya 9 suçlama #3

  FACEBOOL VE YOUTUBE, BOLSONARO'NUN VİDEOLARINI SİLMİŞTİ

  Raporda ayrıca, Bolsonaro'nun, yanlış bilgi yaymak için kullanmakla itham edildiği sosyal medya hesaplarının süresiz olarak askıya alınması da talep edildi.
  Geçen hafta sosyal medya hesabından yaptığı canlı yayında kovid-19 aşısına ilişkin açıklamaları nedeniyle Facebook ve İnstagram, Bolsonaro'nun videolarını kaldırmış, YouTube ise Devlet Başkanı'nın hesabını 1 hafta askıya almıştı.

  Brezilya parlamentosundan Bolsonaro ya 9 suçlama #4

  SUÇA TEŞVİK SUÇUYLA İTHAM EDİLİYOR

  Rapora göre Bolsonaro, insanlığa karşı işlenen suçlar, sağlık önlemlerinin ihlali, şarlatanlık, suça teşvik, belgelerde tahrifat, kamu fonlarının usulsüz kullanımı, suistimal, ölümle sonuçlanan salgın hastalıklar ve görevin onuruna saldırı suçlarıyla itham ediliyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir