Euro
11.1311
-0.05%
Dolar
9.5882
0.04%
Altın
556.63
-0.06%
Borsa
1.493
0%
Bitcoin
600.539
0.31%
11ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 11 C
  Çin ve ABD arasındaki ticaret yeniden başlıyor

  Çin ve ABD arasındaki ticaret yeniden başlıyor

  ABD ile Çin arasında yaşanan ekonomik savaşta buzlar eridi. G20 zirvesinde bir araya gelen iki ülke liderleri, ülkeler arasında ticaret görüşmelerini yeniden başlatma konusunda uzlaştı.
  • Haber Merkezi
  • 29.06.2019 - 22:01

  Özellikle dünya üretim piyasasını önemli ölçüde etkileyen Çin ve ABD arasındaki ekonomik rekabet, neredeyse ekonomik bir savaşa dönüşmüştü. Öyle ki iki ülkenin birbirinden mal alım ve satımlarında önemli vergilendirmelerin gelmesi, maliyetlerin yükselmesine yol açmış, küresel boyutta ekonomik sarsılmalara neden olmuştu.

  Çin ve ABD arasındaki ticaret yeniden başlıyor #1

  Ekonomik gerilimin ardından ilk kez G20'de bir araya gelen iki ülke liderleri, ticari görüşmelerin yeniden başlatılması konusunda anlaşmaya vardı.

  Çin ve ABD arasındaki ticaret yeniden başlıyor #2

  GÖRÜŞMELER BAŞLATILACAK

  Çin haber ajansı Şinhua'da yer alan haberde, Japonya'nın Osaka kentinde düzenlenen G-20 Zirvesi'nde Trump ve Şi'nin bir araya geldiği ve iki liderin 1 saatten fazla süren görüşme yaptığı kaydedildi. Trump ve Şi'nin, ABD ve Çin'i ortaklaşa geliştirme konusunda hemfikir olduğuna işaret edilen haberde, ayrıca iki liderin ABD ve Çin arasında ekonomik ve ticari istişarelerin eşitlik ve karşılıklı saygı temelinde yeniden başlatılması konusunda anlaştığı vurgulandı.

  Çin ve ABD arasındaki ticaret yeniden başlıyor #3

  YENİ EK TARİFE YOK

  ABD'nin, Çin'e yönelik yeni ek tarifeler uygulamayacağının altı çizilen haberde, iki ülkenin ekonomi ve ticaret müzakere ekiplerinin belirli konular üzerinde çalışacağı ifade edildi. G-20 Zirvesi marjında Çin Devlet Başkanı Şi ile görüşen Trump, 2017 yılında Çin'e gerçekleştirdiği ziyareti "hayatının en sıra dışı seyahatlerinden biri" olarak tanımlamıştı.

  Çin ve ABD arasındaki ticaret yeniden başlıyor #4

  Çin'e yönelik ABD, geçtiğmiz haftalarda yeni ekonomik tedbirler uygulayarak vergilendirme ve maliyet artırıcı silahlarını devreye sokmaya hazırlanıyordu.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir