Euro
9.0228
0.53%
Dolar
7.4103
0.58%
Altın
441.91
-0.28%
Borsa
1.542
-0.59%
Bitcoin
244.407
6.27%
9ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 9 C
  Darbeci Sisi, Çipras ve Rum lider buluştu

  Darbeci Sisi, Çipras ve Rum lider buluştu

  Kıbrıs Rum kesimi, Yunanistan ve Mısır yönetimi ile 6. kez buluştu. 3'lü zirvede enerji çalışmaları için anlaşma yapıldığı vurgulandı.
  • AA
  • 11.10.2018 - 00:11

  Girit'i enerji kavşağı haline getirmek için Yunanistan ve Mısır ile görüşen Güney Kıbrıs Rum yönetimi, Akdeniz'de Münhasır Ekonomik Bölge sınırlarının en kısa sürede belirlenmesi konusunda anlaştıklarını açıkladı.

  6. KEZ BULUŞTULAR

  Çipras, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Es-Sisi ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis ile beraberindeki heyetler Girit Adası'nda 6'ncısı düzenlenen üçlü zirvede bir araya geldi.

  Zirve sonrası basın toplantısında konuşan Çipras, enerji meselesinin toplantının en önemli gündemi olduğuna işaret etti, Girit'in bir enerji kavşağı haline geleceğini belirtti.

  Çipras, Sisi ve Anastasiadis Girit'te buluştu VİDEO

  TÜRKİYE'Yİ SAF DIŞI BIRAKMA PLANI

  Bölgede çıkartılan ya da sondajlarla aranan doğalgazın Türkiye yerine farklı yollardan Avrupa ülkelerine pazarlanmasını amaçlayan 3’lü zirve, Kıbrıs’ta ilk kez toplandı.

  Rum yönetimi ve Yunanistan benzer şekilde İsrail’le de rutin zirveler düzenliyor.

  Darbeci Sisi, Çipras ve Rum lider buluştu #1

  SİSİ İLE ÇİPRAS İKİLİ GÖRÜŞME YAPTI

  Yunanistan Başbakanı, Mısır'ın Filistin ve Libya sorunlarında olduğu gibi Akdeniz ve Orta Doğu'daki dengenin sağlanması için önemli bir ülke olduğunu dile getirerek, terörle mücadele ve göçmen akınlarının durdurulmasının Mısır olmadan gerçekleştirilemeyeceğini ifade etti.

  Mısır ile ülkesi arasında Akdeniz'de Münhasır Ekonomik Bölge sınırının belirlenmesi konusunun Sisi ile ikili toplantıda ele alındığını anlatan Çipras, "En kısa süre içinde teknik zorlukları aşma yollarını bulmak konusunda anlaşmaya vardık." dedi.

  Çipras, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin görüşmelerin başlamasını desteklediklerini, sonuçsuz kalan Crans-Montana'daki toplantıya kaldığı yerden devam edilmesi gerektiğini kaydetti.

  Darbeci Sisi, Çipras ve Rum lider buluştu #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir