Dolar
7.7801
1.5917%
Euro
9.069
1.8165%
Altın
1865.16
0.1831%
Borsa
1124
-0.0151%
G. Altın
467.585
1.983%
Bitcoin
84748.04
3.0131%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C

  Dışişleri: Mali'deki darbeyi derin endişeyle karşılıyoruz

  Türkiye, Mali Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita'nın istifaya zorlanmasına tepki gösterdi.
  • AA
  • 19.08.2020 - 10:26
  • Güncelleme : 19.08.2020 - 10:26
  Dışişleri: Mali'deki darbeyi derin endişeyle karşılıyoruz

  Mali Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita, askeri darbe girişimiyle alıkonuldu.

  Keita, devlet televizyonunda yaptığı kısa konuşmasında, istifa ettiğini açıkladı.

  Türkiye, Mali'deki darbe girişimine tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı'ndan, konuyla ilgili açıklama yapıldı.

  TÜRKİYE'DEN MALİ'DE DARBE GİRİŞİMİNE TEPKİ

  Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada, dost ve kardeş Mali'de iç barış, güven ve istikrar ortamının süratle yeniden tesis edilmesi, Cumhurbaşkanı Keita ve tutuklu bulunan diğer üst düzey yetkililerin derhal serbest bırakılmaları ve ülkede anayasal düzene bir an önce dönülmesi yönündeki güçlü beklenti vurgulandı.

  "DERİN ENDİŞE VE ÜZÜNTÜYLE KARŞILIYORUZ"

  Açıklamada, "Mali'de dün silahlı kuvvetler içerisindeki bir grup tarafından yapılan darbe sonucu Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita'nın, parlamento ve hükümeti feshederek istifa etmeye zorlanmasını derin endişe ve üzüntüyle karşılıyoruz." ifadesine yer verildi.

  Türkiye'nin, Birleşmiş Milletler (BM), Afrika Birliği ve Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğunun (ECOWAS) bu amaçla yürüttüğü çabaları desteklediği kaydedilen açıklamada, "Türkiye, içinden geçtiği bu zor dönemde dost ve kardeş Mali'nin yanında yer almaya devam edecektir." değerlendirmesinde bulunuldu.

  Mali'deki darbe girişiminde Cumhurbaşkanı evinden alındı ViDEO

  KEİTA'NIN İSTİFASIYLA SONUÇLANAN GELİŞMELER

  Başkent Bamako yakınlarında bulunan Kati'deki askeri üssünde dün sabah saatlerinde hareketlilik yaşanmış ve askeri araçlar başkente ilerlemişti. Ordunun 2 gruba ayrıldığı, isyancı askerlerin yanı sıra Keita'nın emriyle hareket edenlerin de olduğu ifade edilmişti.

  Meclis Başkanı Moussa Timbine, Ekonomi ve Finans Bakanı Abdoulaye Daffe ve Dışişleri Bakanı Tieble Drame'nin alıkonulduğu belirtilmişti.

  Öğleden sonra bir grup asker tarafından alıkonularak Kati'deki üsse götürülen Keita, devlet televizyonunda yaptığı kısa konuşmasında istifa ettiğini duyurmuş, meclis ve hükümeti de feshettiğini açıklamıştı.

  Dışişleri: Mali deki darbeyi derin endişeyle karşılıyoruz #1

  İbrahim Boubacar Keita

  Muhalif gruplar mayıstan bu yana Keita'nın istifası talebiyle birçok eylem düzenlemişti. ECOWAS, muhaliflerle Keita'yı diyalog masasına oturma teklifinde bulunmuş ancak muhalifler bu öneriyi reddetmişti.

  Muhalif siyasi partiler ve çok sayıda sivil toplum örgütünün oluşturduğu M5 RFP platformu, Keita istifa edene kadar eylemlerine devam edeceğini duyurmuştu.

  Mali Nerede?

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir