Dolar
6.822
0.1512%
Euro
7.57
0.3007%
Altın
1733.59
0.8792%
Borsa
105520.47
0.1525%
G. Altın
380.66
1.1242%
Bitcoin
64347.54
0.4522%
18ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 18 C

  Ebru Özkan şartlı tahliye ile serbest bırakılacak

  Kudüs ziyareti sırasında İsrail havalimanında gözaltına alınan ve hapse atılan Türk vatandaşı Ebru Özkan'ın şartlı tahliye edilmesine karar verildi.
  • AA
  • 11.07.2018 - 17:39

  Ebru Özkan şartlı tahliye ile serbest bırakılacak

  Kudüs'e yaptığı ziyaretin ardından 11 Haziran'da Türkiye'ye dönmek için geldiği Tel Aviv'deki Ben Gurion Havalimanı'nda gözaltına alınan Ebru Özkan bugün bir kez daha hakim karşısına çıktı.

  İşgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kenti yakınlarındaki Ofer Asker Mahkemesinde görülen duruşmaya Özkan, polis eşliğinde getirildi.

  MAHKEMEYE ÇIKARTILDI

  Ayakları kelepçeli olarak duruşmaya getirilen Özkan'ın moralinin yerinde olduğu görüldü. Özkan, duruşma öncesi AA kameralarından ailesine ve Türkiye'ye selamlarını gönderdi.

  Askeri mahkemedeki duruşmada Özkan'ın avukatları ile Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçiliği yetkilileri hazır bulundu.

  Duruşmaya bakan askeri hakim, iddia ve savunma makamlarının davaya ilişkin görüşlerini dinledi.

  HAKİM KARARI AÇIKLANDI

  Hakim, davaya ilişkin kararını önümüzdeki saatler içerisinde açıklayacağını belirterek duruşmaya son verdi.

  Mahkemeye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Özkan'ın avukatların Ömer Hamayse, duruşmanın olumlu geçtiğini ve verilecek karardan umutlu olduklarını dile getirdi.

  İsrail savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Özkan'a, "Hamas'a yardım ve çeşitli hizmetlerde bulunmak, ülkenin düzenini bozmak ve 'düşman bir tarafın' gönderdiği parayı ülkeye sokmak" şeklinde 4 ayrı suçlama yöneltilmişti.

  Salim Askeri Mahkemesinde geçen pazartesi günü görülen duruşmada İsrailli askeri yargıç, Özkan'ın tutuksuz yargılanmak üzere şartlı tahliye kararı vermiş ancak askeri savcılık dün Özkan'ın şartlı tahliyesine itiraz etmişti.

  ŞARTLI TAHLİYE KARARI

  Makeme İsrail'de tutuklu bulunan Ebru Özkan'ın tutukluluk halinin sona erdirilerek şartlı tahliye uygulanmasına karar verdi.

  Türk vatandaşı Özkan, 3 günlük Kudüs ziyaretinin sonunda 11 Haziran'da İstanbul'a dönüşü öncesinde Tel Aviv'deki havalimanında İsrail polisi tarafından gözaltına alınmıştı.

  Görüş Bildir