Euro
15.1204
-0.81%
Dolar
13.3556
-0.52%
Altın
790.6610
-0.64%
Borsa
2,014.21
-1.36%
Bitcoin
576.139
1.33%
7ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 7 C
  Fransa'da OHAL kalksa da baskı devam edecek

  Fransa'da OHAL kalksa da baskı devam edecek

  OHAL kalktıktan sonra devreye girecek yasa tasarısında cami kapatma yetkisi kolaylaştırıldı ve valilere devredildi.
  • AA
  • 18.10.2017 - 20:44

  Fransa'da Olağanüstü Hal uygulaması (OHAL) kalktıktan sonra yürürlüğe girecek terörle mücadele yasa tasarısı Senatoda oylanarak kanunlaştı.

  OYÇOKLUĞUYLA KABUL EDİLDİ

  Senatoda yapılan oylamada, tasarı 22'ye karşı 244 oyla kabul edildi. Tasarının Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un imzasının ardından Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.

  OHAL uygulamasına ise 1 Kasım'da son verilmesi hedefleniyor.

  MACRON TARAFTARLARI DESTEK VERDİ

  Tasarıya, Macron'un kurucusu olduğu Cumhuriyet Yürüyüşü, Bağımsızlar ve Demokratlar Birliği destek verirken, merkez sağdaki Cumhuriyetçiler Partisi, aşırı sağcı Ulusal Cephe partisi ve aşırı solcu milletvekilleri karşı çıktı.

  Fransa da OHAL kalksa da baskı devam edecek #1

  23 AY OHAL YAŞANDI

  Paris'te 13 Kasım 2015'te düzenlenen ve 130 kişinin ölümüne yol açan terör saldırılarının ardından ülkede OHAL ilan edilmişti. Fransa Ulusal Meclisi, temmuz ayında OHAL uygulamasının 6. kez uzatılmasına karar vermiş ve 23 ayla ülkede en uzun olağanüstü hal dönemi yaşanmıştı.

  BİRÇOK YETKİ VALİLERE DEVREDİLDİ

  OHAL'in getirdiği yetki ve kısıtlamalar, yeni terörle mücadele yasa tasarısına dahil edildi.

  Yeni düzenlemeye göre, adli makamların birçok yetkisi valiliklere devrediliyor. OHAL uygulamaları arasında yer alan, adres baskınları, aramalar, güvenlik bölgesi ilan etme ve ev hapisleri gibi çok sayıda güvenlik önlemi yeni yasa tasarısında yer alıyor ve valiliklerin yetkisine veriliyor.

  Fransa da OHAL kalksa da baskı devam edecek #2

  CAMİ KAPATMAK KOLAYLAŞTI

  Valilikler aynı zamanda camilerin de aralarında olduğu ibadethaneleri kapatma yetkisine sahip olacak. Terörü destekleyen veya propagandasını yapan herhangi bir "yazı", "konuşma", "fikir ve teori", ibadethaneleri kapatmak için sebep sayılacak.

  Ülke genelinde OHAL çerçevesinde şu ana kadar 20'den fazla cami kapatılırken, herhangi bir sinagog veya kilise kapatılmadı.

  Tasarıya göre, çocuklarını terör saldırısı gerçekleştirmeye veya yurt dışına bu amaç için gitmeye teşvik eden ebeveyn de cezalandırılabilecek.

  VALİLER BASKINLARA İZİN VEREBİLECEK

  Yine valilikler özel izin alarak terörü önlemek amacıyla adrese baskın yapabilecek, baskın sırasında evrak ve belgelere el koyabilecek. Valilikler, baskın yapılan yerin sahibini 4 saat tutabilecek.

  Fransa da OHAL kalksa da baskı devam edecek #3

  MÜSLÜMANLAR İÇİN HAKSIZ VE AYRIMCI

  Uzmanlar, terörle mücadele yasa tasarısının yetersiz ve etkisiz olduğu görüşünü savunuyor.

  Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi raportörleri, terörle mücadele yasa tasarısının, Fransız vatandaşları ve özellikle de Müslümanlar açısından "haksız" ve "ayrımcı" uygulamalara neden olabileceği uyarısında bulunmuştu.


  Görüş Bildir