Petrol
112.35
-0.09%
Euro
17.4304
0.25%
Dolar
16.6735
0.21%
Altın
976.28
0.34%
Borsa
2402
0.00%
Bitcoin
327.598
-2.46%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 21 C

  Gazze'nin ilk güneş enerjili aracı

  Gazzeli iki mühendislik öğrencisi güneş enerjisiyle çalışan araç üretti.
  • AA
  • 15.10.2016 - 11:43
  Gazze'nin ilk güneş enerjili aracı

  Gazze'deki El-Ezher Üniversitesi Mühendislik ve Teknoloji Fakültesi öğrencilerinden Cemal el-Mikati (23) ile Halid el-Berdevil (23), mezuniyet projeleri kapsamında Gazze'nin ilk güneş enerjili aracını üretti.

  ESKİ ARABA PARÇALARI..

  Mikati, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projeyi hayata geçirmekte çok zorluk çektiklerini belirterek, "Arabanın yapımı için gerekli parçaları ekonomik sıkıntılardan dolayı temin edemedik. Bu sebeple eski araba parçalarından faydalandık, bazı parçaları ise sıfırdan ürettik." dedi.

  4 SAATLİK KULLANIM

  Aracı güneşten elektrik üreten panellerle kapladıklarını, elde ettikleri enerjiyi bataryalarda depoladıklarını anlatan Mikati, böylece 4 saat boyunca güneşe ihtiyaç duymadan aracın kullanılabildiğini söyledi.

  Gazze nin ilk güneş enerjili aracı #1

  2 BİN DOLARA MAL OLDU

  Mikati, prototip olarak üretilen tek kişilik aracın yaklaşık olarak 2 bin dolara mal olduğu aktardı.

  Berdevil ise abluka altındaki Gazze'de petrol sıkıntısı çekilmesi ve akaryakıt fiyatlarının yüksekliği nedeniyle güneş enerjili araç yapma fikrinin oluştuğunu belirtti.

  3 AYDA YAPTILAR

  Yapım aşamasının yaklaşık 3 ay sürdüğünü aktaran Berdevil, motorun daha önce kullanılmış malzemelerden üretildiğini, bataryaların ve güneş panellerinin ikinci el olduğunu, iskeletinin ise demirden yapıldığını dile getirdi.

  Gazze nin ilk güneş enerjili aracı #2

  El-Ezher Üniversitesi Mühendislik ve Teknoloji Fakültesi'nden akademisyen Mazin Ebu Amr, söz konusu projenin daha büyük araçlar için de uygulanabilecek başarılı bir model olduğuna dikkati çekti. Projeden memnuniyetini dile getiren Ebu Amr, İsrail ablukası nedeniyle öğrencilerin birçok zorlukla karşı karşıya kaldıklarının altını çizdi. Yaklaşık 200 kilogram ağırlığındaki araç, saatte 35 kilometre hıza çıkabiliyor.

  Gazze nin ilk güneş enerjili aracı #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir