Euro
10.9087
0.53%
Dolar
9.3676
0.39%
Altın
534.22
0.83%
Borsa
1.418
0%
Bitcoin
585.700
1.82%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C
  İsrail ablukası altındaki Gazze'de şehit sayısı artıyor

  İsrail ablukası altındaki Gazze'de şehit sayısı artıyor

  Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü'nün birinci yıl dönümü ve Toprak Günü için düzenlenen gösterilerde, İsrail askerlerinin sert müdahalesi sonucu 4 Filistinli daha şehit oldu, 316 Filistinli yaralandı.
  • AA
  • 31.03.2019 - 04:15

  İsrail askerlerinin, abluka altındaki Gazze Şeridi sınırında düzenlenen barışçıl "Milyonluk Toprak ve Dönüş Yürüyüşü" gösterilerine müdahalesinde 4 Filistinli yaşamını yitirdi, 316 Filistinli yaralandı.

  İsrail ablukası altındaki Gazze de şehit sayısı artıyor #1

  4 FİLİSTİNLİ GENÇ ŞEHİT OLDU

  Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Gazze sınırında düzenlenen barışçıl gösterilerde, İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu 17 yaşlarındaki Bilal Mamud en-Neccar, Nidal Sakr Amara, Tamir Haşim Ebu'l Hayr ile 20 yaşındaki Muhammed Cihad Saad'ın hayatını kaybettiği ifade edildi.

  İsrail ablukası altındaki Gazze de şehit sayısı artıyor #2

  İSRAİL ORDUSU GERÇEK MERMİLERLE VURUYOR

  Açıklamada; 316 kişinin yaralandığı, bu kişilerden 64'ünün gerçek, 16'sının plastik mermiyle vurulduğu, 13'ünün mermi parçası, 223'ünün de gaz bombası ve başka sebeplerle yaralandığı bildirildi. Yaralılardan 14'ünün durumunun ağır olduğu belirtildi.

  İsrail ablukası altındaki Gazze de şehit sayısı artıyor #3

  ON BİNLERCE FİLİSTİNLİ, İSRAİL ZULMÜNÜ HAYKIRDI

  Gazze sınırında 5 noktada bir araya gelen on binlerce Filistinli, İsrail'in topraklarından çekilmesi ve Gazze'ye uygulanan ablukanın kalkmasını talep eden sloganlar attı.

  Gösterilere katılan Hamas Hareketi Gazze Sorumlusu Yahya Sinvar, burada yaptığı konuşmada, İsrail'in Gazze'ye yönelik her türlü saldırısına karşılık vereceklerini açıkladı.

  "İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun işleyeceği en ufak bir hatayı bile takipteyiz ve halkımızı müdafaa etmekten geri kalmayacağız." diyen Sinvar, tüm baskılara rağmen Filistin halkının dönüş hakkından feragat etmediğini ve ablukayı kırma yolunda ilerlediğini kaydetti.

  İsrail ablukası altındaki Gazze de şehit sayısı artıyor #4

  FİLİSTİNLİLERDEN GÖSTERİLERE DEVAM MESAJI

  Büyük Dönüş Yürüyüşleri ve Ablukayı Kırma Yüksek Konseyi'ne bağlı Hukuk Komitesi Üyesi Muntasır Ebu Sultan, Filistin halkının, topraklarına geri dönme hakkını ortaya koymak ve ablukanın kaldırılması için gösterilere katıldığını söyledi.

  Ebu Sultan, geçen yıldan beri düzenlenen gösterilerin, uluslararası camiaya, Filistin halkının gasbedilmiş haklarıyla ilgili yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiği mesajını verdiğini kaydetti.

  İsrail ablukası altındaki Gazze de şehit sayısı artıyor #5

  Gösterilerin yapıldığı noktalarda, çeşitli etkinlikler düzenlendi. Kurulan çadırlarda bazı kadınlar, sacda ekmek pişirerek göstericilere dağıttı.

  Göstericilerden Eric el-Eşkar, Filistinli kadınların, 1948'de işgal edilen topraklarına dönme haklarını vurgulamak ve ablukayı kırmak için gösterilere katıldığını söyledi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir