Euro
15.2493
0.21%
Dolar
13.5262
0.27%
Altın
775.22
0.11%
Borsa
1.981
2.78%
Bitcoin
706.646
-0.72%
11ºC
İstanbul
Bulutlu 11 C
  İsrailli askerlerden Netanyahu'ya mektup

  İsrailli askerlerden Netanyahu'ya mektup

  İsrail istihbaratından sorumlu 43 yedek asker, Başbakan Netanyahu’ya, mektup gönderdi.
  • 15.09.2014 - 08:37

  israil

  Tümü İsrail'in en donanımlı personelinden oluşan 8200 numaralı birimde gözetim, iletişim ve bilgilerin istihbarat birimiyle paylaşılmasından sorumlu olan askerler, mektupta, İsrail'in işgal ettiği topraklarda Filistinlilere yönelik hak ihlâllerinde yer almak istemediklerini belirtti. Askerlerin mektubunda, "Şiddete dahil olan ve olmayan Filistinliler arasında bir fark gözetilmiyor. Milyonlarca insanın haklarını inkar ederek temiz bir vicdan içinde bu sisteme hizmet etmeye devam edemeyiz" ifadeleri yer aldı.

  "ASIL AMAÇ FİLİSTİN NÜFUSUNU KONTROL ALTINDA TUTMAK"

  Mektubun yayımlanmasının ardından İsrail televizyonu Kanal 10'a konuşan askerlerin açıklamalarında çarpıcı ifadeler yer aldı; "Biz 8200 biriminin gerçek amacını yeni anlıyoruz. ‘Kendini savunma’ bu birimin amaçlarından biri olabilir. Ama asıl amaç Filistin nüfusunu kontrol altında tutmak. Filistin nüfusunu kontrol altına almak için ordu, Filistin'in yaşam alanına sızar. Bu birimde çalışıyorsanız bunu rahatça görebilirsiniz.

  BİZİM SALDIRDIĞIMIZ İNSANLAR TERÖRİST DEĞİL

  Bizim saldırdığımız insanlar terörist değildi. Onlar intihar saldırıları düzenleyen, tünel kazan kişiler değildi. Bütün Filistinliler düşman değildir ancak bizim birimimiz her bir Filistinli İsrail'in düşmanıymış gibi bir operasyon yürüttü."

  KENDİLERİNE KATILMA ÇAĞRISINDA BULUNDU

  Askerler ayrıca diğer meslektaşlarına da kendilerine katılmaları çağrısında bulundu. 8200 numaralı birimde görev almış eski bir komutan olan Tuğgeneral Hanan Gefen, mektubu yazan askerleri kendilerine duyulan güveni ayaklar altına almakla suçladı. İsrail'in Strateji İşleri Bakanı ise, askerlerin NSA'in eski sistem analisti Edward Snowden'dan etkilendiklerini ileri sürdü.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir