Japonya'da 44 bin kümes hayvanı itlaf edilecek
AA & Ensonhaber

Japonya'da geçen ay başında ilk olarak Kagawa eyaletindeki bir tavuk çiftliğinde ortaya çıkan toplu kuş gribi vakaları, son olarak ülkenin Tokuşima eyaletine sıçradı.

Bölge valiliğinden bugün yapılan açıklamada, Awa kentindeki bir tavuk çiftliğinde kuş gribi salgınının doğrulandığı bildirildi.

JAPONYA'DA KUŞ GRİBİ ALARMI

Tokuşima, 47 eyaleti bulunan Japonya'da salgının patlak verdiği 12'inci eyalet olarak kayıtlara geçerken, 10 bin kümes hayvanının tedbir amacıyla itlaf edileceği kaydedildi.

Daha önce salgından etkilenen Miyazaki eyaletindeki bir çiftlikte daha kuş gribi salgını tespit edildiğini doğrulayan yetkililer söz konusu tesiste de yaklaşık 34 bin tavuğun itlaf edileceğini duyurdu.

Her iki eyalette de riskli bölgelerdeki üretim tesislerine tedbir amacıyla tavuk ve yumurta sevkiyatı sınırlaması getirildi.

SALGINDAN ETKİLENEN BÖLGELERİN SAYISI 12'YE YÜKSELDİ

Japonya'da 2018 yılından bu yana ilk kez geçen ay başında Kagawa'da ortaya çıkan toplu kuş gribi vakaları kısa süre içinde Fukuoka, Hyogo, Miyazaki, Nara, Hiroşima, Oita, Wakayama, Okayama, Şiga ve Koçi'ye sıçramış, 3 milyonu aşkın kümes hayvanı itlaf çalışmaları nedeniyle telef olmuştu.

Bugünkü gelişmeyle birlikte 47 eyaleti bulunan ülkede salgından etkilenen bölgelerin sayısı 12'ye çıkmış oldu.

Japonya'da 44 bin kümes hayvanı itlaf edilecek