Euro
10.0818
-0.06%
Dolar
8.2997
0.24%
Altın
488.44
-0.14%
Borsa
1.445
0%
Bitcoin
473.226
0.22%
10ºC
İstanbul
Açık 10 C

  Macaristan'da mülteci vergisi geliyor

  Macaristan'da hükümetin parlamentoya sunduğu vergi paketi, "mülteci vergisi" gibi yeni bir kalem de içeriyor.
  • Haber Merkezi
  • 20.06.2018 - 10:01
  Macaristan'da mülteci vergisi geliyor

  qqweqwe

  Hükümet kararına gerekçe olarak, mülteci akını nedeniyle sınır güvenliğine ve diğer bazı önlemlere bütçeden çok pay ayrılmasını gösterdi ve uygulamayla bu giderlerin bir kısmının karşılanabileceği görüşünde.

  BBC Türkçe'nin haberine göre yeni ve özel bu vergi, herkesten alınmayacak.

  YÜZDE 25 VERGİ

  Macaristan'da mültecilere yardım faaliyetlerini sürdüren sivil toplum kuruluşlarının vergilendirilmeleri hedefleniyor.

  Bundan böyle mültecilere yardıma yönelik basın ve medya kampanyaları yürüten, bu kampanyalarda yer alan, mültecileri olumlu göstermeye yönelik propaganda yapan ya da mültecilere yardım için ulusal organizasyonlar yürüten kuruluşlar gelirleri ve mülkleri üzerinden yüzde 25 özel mülteci vergisi ödeyecekler.

  ÖZEL VERGİYE TABİ TUTULACAK

  Konuyla ilgili konuşan bir hükümet yetkilisi "Ülkeye gelen ve bir süre burada yaşayan mülteciler kendilerine tanınan sosyal haklar nedeniyle tüm Macar vatandaşlarından kesilen vergilerinden yararlanıyorlar. Bu nedenle mültecilere yardım eden kuruluşların özel vergiye tabi tutulması normaldir" diyerek verginin nedenlerini açıkladı.

  "Mülteci vergisi", bu konuda faaliyet gösteren kuruluşların vergi beyannamesi içinde değerlendirilecek. Alınan yardımların hemen ardından kuruluşlar tarafından ilgili devlet kuruluşuna ödenecek.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir